دردسر اصلاح طلبی

خوب از خواندن این چیزای عجیب و غریب اینجا اگر فارغ شدید ، این رو هم بخونید تا لذت اساسی ببرید از استدلال های مشعشع بنده:

به نظر می یاد که کل طیفی که به امامزاده خاتمی دخیل بسته اند ، کاریزماتیک بودن او را دلیل می دانند، من فکر می کنم این افراد فقط کافی ست در زمانی که در تاکسی می نشینند یا در صف نان هستند یا سلمانی رفته اند ، نظر مردم عادی را بپرسند ، فراموش نکنید که کنوانسیون های ژیگولو با عناوینی گی ِ جایی نیست که نتیجه انتخابات/انتصابات توش رقم خواهد خورد. جامعه اتمیزه ، جایی ست که برای جمع کردن هر دونه رای ش ، یا باید مثل کروبی اسکناس نشون بدید ، یا اون قدر درجه وضوح استدلال تون رو بالا ببرید که پایین ترین اقشار اجتماعی از فهم ش عاجز نمونند.

اشکال دیگر کار اینجاست : ما تحریمی ها ، بسته به زمان و مکان مجادله ، منفعل یا بیش فعالیم . در این مورد خاص ، به نظر می یاد که ما گروهی هستیم که افکار مردم پاک و معصوم را که همین طوری دوست دارند به اصلاح طلبان دیروز و فاشیست های پریروز رای بدهند ، به قول کسبه ، پر می دهیم. به نظر می آید که در جایی ، پارلمانتاریست ها ، مرتباً با خود مرور می کنند که رای طرف مقابل ، درصدی مشخص است که ما تنها لازم است از آن بگذریم تا به قدرت برسیم. البته و صد البته که فاکتور «رای سازی/تقلب» را دست کم گرفتن ، می توانست برای هر کسی درس عبرتی باشد ، الا برای انتخاباتی های پشت سر معین.

از سوی دیگر ، ایشان می گوید که طرح کاندیداتوری عبداله نوری ، ظاهراً به هدف اختلاف انداختن در صفوف به هم پیوسته مسلمین صورت گرفته. البته تمام تلاش تان را بکنید که بتوانید آن طور که ایشان می گویند ، به خود بقبولانید ، واقعا ً «گذاری به دموکراسی «در جریان است و شما از آن بی خبرید. ( با کمال احترامی که برای نویسنده قایل هستم ، نظر ایشان ، اندکی تنه به گنده ..زی فلسفی زده است). جهت اطلاع لازم به توضیح است که تغییرات عرضی مدرنیته ، ناشی از ورود هرچه بیشتر کالاهای اقتصادی و فرهنگی بنجل مغرب زمین ، اسم ش گذار به دموکراسی نیست. در آخر ، من تحقیقی در مورد ریشه این پیشنهاد نکرده ام ، ولی بسیار استقبال خواهم کرد اگر بتوانند نشان دهند که تحریمیان ، اول بار در رسانه کاغذی یا مجازی ، پیشنهاد دهنده این توطئه بوده اند.

از ایرادات اساسی و متعدد استدلالی ایشان بگذرید که :

.تحریمیان ، با تندرو های داخل حاکمیت کجا توافق نظر کرده اند؟

.وجود چند کاندیدا در طرف مقابل ، انتخابات قبلی ریاست جمهوری را به نفع ایشان رقم زد ، چطور امروز به ضرر این وری ها می شود؟

.منظور از معتدلین ، کسانی ست که با موئتلفه ای ها سر یک سفره می نشینند؟ فکر می کنید شانس رای آوردن این گروه چقدر هست؟ صرف غذا خوردن با موئتلفه ای ها ، ردصلاحیت را منتفی می کند برای خاتمی؟

اما به این نکته توجه کنید ، که در طول هشت سال ریاست جمهوری خاتمی ، رهبری نماد تمام نمای مخالفت با تغییر بود ، هیچ کس آن موقع سپاه را عامل ضد تغییر نمی دید، یا موجودیت مستقل برایش متصور نبود. در آن زمان ، مخالفت مردم ، هدف ش نه گفتن به راس حاکمیت بود ، نه بدنه اش ، که اصولا ً نه گفتن به بدنه ، امری غیرممکن و عجیب است وقتی خود مردم ، تشکیل دهنده ش هستند.

اما امروز ِ روز ، مظهر تنفر عامه ، احمدی نژاد است ، این قدر این مردک حرف زده است که اصلا ً نوبت به تایید رهبر نرسیده است.بنابراین ، فکر می کنید مردم شرایط را چگونه خواهند دید؟ از دید من اینگونه:

مردم دوران یاس آور خاتمی را فراموش نکرده اند ، به لحاظ سیاسی ، دوران خاتمی ، گونه ای مریض از رفت و آمد میان مفاهیم فلسفی آزادی و دموکراسی ، و لاس زدن با اسلاموفاشیسم زیر پوشش «اعتدال» بود.

مردم همچنین ، به رای فراگیر ندادن به هاشمی در دور دوم ، به عنوان اشتباهی استراتژیک نگاه می کنند. البته هضم اینکه چطور عالیجناب دوران اصلاحات ، تبدیل به منجی اصلاحات می شود  هنوز هم برایم غیر ممکن است ، ولی در شکل گیری این ایده ، هیچ کس جز انتخاباتی ها با سریال اشتباهات شان در انتخابات ریاست جمهوری منجر به روی کار آمدن احمدی نژاد؛مقصر نیست. بنابر این ، مطمئن باشید ، اگر هاشمی یا حتی نماینده مستقیم ش در انتخابات وارد شود ( که با چاقو کشی سیاسی احمدی نژادیست ها در پی انتقادات صریح اخیرش ، به نظر این طور می آید) ، هیچ شانسی برای خاتمیست ها باقی نخواهد ماند ، ترسم این است که اگر دوباره تعداد کاندیدا ها زیاد شود ، رتبه معین هم برای خاتمی قابل تکرار نباشد.

البته این نظری ست شخصی ، و بدون نظر سنجی ، در حال حاضر نمی توان اثبات ش کرد. از سوی دیگر ، آرزو دارم که خاتمی ، شده با حکم حکومتی تایید صلاحیت شود ، چون حتم دارم که خاتمی به انتخابات قدم خواهد گذاشت ، تا باز هم نمایش خجالت بار معین تکرار شود.

در آخر باید گوشزد کنم ، تنها استدلال واضحی که برای انتخاب نوری به عنوان کاندیدای مخالفین وضع موجود دیده ام ، دشمنی دیرینه اش با رهبری نظام است ، که در جای خود رای آور است ، ولی انتظار معجزه ، بیجاست.

به همه دوستان توصیه می شود قبل از تقلید بی نمک از جناب حجاریان ، کمی به نوشته های بانو بیندیشند.

3 responses to this post.

 1. Posted by عماد on اوت 25, 2008 at 00:16

  سلام. 1- تحریمیان با تندروهای درون حاکمیت توافق ندارند در حذف اصلاح طلبان؟
  2- گیرم که استدلال های مشوش و پراکنده شما درست باشد، فکر کنم جایی آن ها را شنیده ام (!) راستی آیا چنین استدلال هایی نبود که منجر به روی کار آمدن احمدی نژاد شد؟
  3- سال هاست که منتظرم و همچنان منتظر می مانم که دوستان تحریمی به جای پراکنده گویی، غر و لند و خواندن آیه یاس، راهکاری با هدف های میان مدت و عینی ترسیم کنند.
  4- مطمئن نباشید اگر خاتمی بیاید به سرنوشت معین دچار می شود. خود می دانید که شرایط بسیار بسیار متفاوت است. دورانی که شما آن را دوران یاس آور خاتمی می خوانید امروز برای مردم یک رویا به نظر می آید. آرزوهای خود را در قالب واقعیت بازگو نکنید.
  5- درباره گذار به دموکراسی می توانید به کتاب های دکتر بشیریه مراجعه کنید. (والبته هانتینگتون)
  6- اگر مانند سایر تحریمیان «نقد» را هم تاکتیک و هم استراتژی می دانید، توصیه می کنم تمرین نقدی علمی و منسجم کنید. زبان پر از کنایه و توهین قادر به خلق آن آرمان و آرزویی که تحریمیان از مدینه فاضله شان ترسیم کرده اند نیست.

  پاسخ

 2. […] پی کامنت اطلاعیه من ، نویسنده این مطلب ، پای نوشته من ، کامنتی گذاشته […]

  پاسخ

 3. Posted by astm1834 on اوت 31, 2008 at 00:28

  «- مطمئن نباشید اگر خاتمی بیاید به سرنوشت معین دچار می شود. خود می دانید که شرایط بسیار بسیار متفاوت است. دورانی که شما آن را دوران یاس آور خاتمی می خوانید امروز برای مردم یک رویا به نظر می آید. آرزوهای خود را در قالب واقعیت بازگو نکنید»…

  واقعن گفتن همچین حرفی …رویی به کلفتی پوست کرگدن میخواهد..!!!
  آزادی دادن احمقانه به ملت…و بعد سرکوب همان مردم به جرم آزادی…واقعن دستاوردی بود که به هیچ عنوان نمیشه منکرش شد…ایشون احتمالا با دیدن چنتا نظر سنجی انتخاباتی که در وبلاگها گذاشته شده…دچار توهم شدن…
  عزیزم…اگر ملت همچنان در همچین آرزویی میسوزه…نتیجه حماقت جندین و جند ساله ایست که همچنان تکرار خواهد شد…چه خاتمی چه نوری و چه چه-های دیگر.

  پاسخ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: