جنگ مقدس

بعد از گرد و خاک اساسی که جناب اردوغان در داوس به پا کرد ، و با توجه به چرخش سیاست خارجی ایالات متحده در خاور میانه ، سیل اتهامات علیه IDF که همان ارتش اسرائیل است سرازیر شده است . میان این همه اتهامات هولناک یکی ش خیلی بامزه است ، بر طبق گزارش Independant ظاهراً خاخام های ارتش که قبل از جنگ ، وظیفه دمیدن روحیه در سربازان را به عهده دارند ، به سربازان می گفته اند که نبرد پیش رو «جنگ مقدس» است. ما یکی که خنده مان گرفت ، ما هنوز هم به هفت سال جنگ بی نتیجه مان با عراق می گوییم «دفاع مقدس» ، اشکالی هم پیش نمی آید.

البته سوای از شوخی ، منتقدان ارتش اسراییل که بسیاری شان یهودی های لائیک هستند ، نوشته اند که نتایج چنین تشجیعاتی می تواند مجاز کردن پیشاپیش کارهایی ست که در منطق جنگ و با توجه به کنوانسیون های بین المللی ، جنایت جنگی نامیده می شود. بماند که طرف مقابل ، اصلاً از بیخ هیچ کدام این حرف ها را قبول ندارد و اگر امکان ش را داشته باشد «راه حل نهایی» ش را اجرایی می کند.

جدای از این اتهام نسبتاً عجیب ، ارتش اسراییل مرتب اصرار دارد که اخلاقی ترین ارتش دنیاست. در پی انتشار مطلبی که هاآرتص به رواج تی شرت هایی که شوخی های غیر اخلاقی برویشان چاپ شده اشاره کرد ، ارتش اسراییل آن ها را محکوم کرد . گرچه هنوز هیچ دستور العمل رسمی برای سربازان ارایه نکرده است.

A model wears one of the controversial T-Shirts

با این حال سیل انواع و اقسام اتهامات بر سر ارتش اسراییل جاری ست : از کشتن زنان و بچه های بی دفاع تا خراب کردن خانه ها و استفاده از بچه ها به عنوان سپر انسانی. نتیجه اما ظاهراً به نفع اسراییل بوده است ، سوای از مرزهای اخلاقی که احتمالاً ارتش اسراییل شکسته است ، حماس به سر میز مذاکره برگشته است. می شد از ابتدا هم حدس زد که زمینه این جنگ ، موشک پرانی های مبتدی و مضحک میلیشیای غزه نیست ، اسراییل هم داوطلبانه عقب نشینی کرد تا زمینه را برای کسب پیروزی اصلی فراهم کند.  حالا در خبر ها می خوانیم که حماس یگان هایی تشکیل داده است که گروهک هایی که به موشک پرانی از غزه مشغول اند را متوقف کند: کاری که تا دیروز نامش جهاد بود ، حالا که ماجراجویان و قدرت طلبان حماس سر میز مذاکره هستند ، اخلال در سعادت مردم غزه است.

یک توضیح کوچک هم بابت کسانی که احیاناً با شنیدن روضه های صدا و سیما خون شان به جوش می آید: در تقریباً همه جنگ ها قابل انتظار است که «سوء استفاده» هایی از قدرت نظامی رخ دهد ، اصلاً قوانین و کنوانسیون ها برای رسیدگی به همین مشکلات است. اما اینکه ارتش اسرائیل می گوید که این اتهامات را بررسی می کند ، برای این ست که این رفتار ها به صورت «سیستماتیک» و «الگو» وار در ارتش تکرار نشده باشد ، معمولاً اگر چنین باشد ، دستور العملی از بالا ،چه نوشته یا نانوشته مسئول اش است و طبعاً می بایست ماهی بزرگ را صید کرد ( به دنبال ارشد ها بروید تا دست پایینی ها حساب کار خودشان را بکنند) ، اینجاست که داشتن یک سازوکار رسیدگی ، که مستقل عمل کند ، می تواند هم نام یک دولت و ملت را از بدنامی پاک کند و هم به نزاع ها پایان بدهد.

اسراییل کشوری ست با ساختاری بسیار دموکراتیک ، شاید دموکرات ترین در خاور میانه ، که میان گنده گویی های پایه گذاران ش و خوش باوری مردمان در ترس از همسایه بزرگ شده اش ، گیر افتاده است. کشوری که در روز های حمله به غزه هم ، همه روزنامه هایش حق داشتند هرطور دلشان خواست در مورد صدر و ذیل مملکت ش بنویسند و مواخذه نشوند.

امیدوارم که این تک ستاره دموکراتیک ، در خاور میانه خاموش نشود و با جلوگیری از رفتار غیر انسانی در ارتش ش ، آبرویی برای خود کسب کند.

4 responses to this post.

 1. سلام
  منظورت از هفت سال جنگ بی نتیجه با عراق چیه؟

  البته شاید بهتر باشه قبلش ادبیاتمون و تلقی مون رو از نتیجه تعریف کنیم…..

  در کل با این جمله ات اصلا حال نکردم

  پاسخ

  • سلام
   حق با شماست ، البته منظور شما را از «ادبیات»نفهمیدم ولی کاملاً موافق هستم که معنای مشترکی برای نتیجه پیدا کنیم. شما شروع کنید و بنویسید که نتیجه از دید شما چه بوده که جنگ را بی نتیجه نمی بینید
   حال عالی مستدام

   پاسخ

 2. سلام
  مسلمان در انجام آنچه که خدا بر او وظیفه کرده بدنبال نتیجه نیست، هدف انجام آن کار و اطاعت امر است.

  هر چند دیدن نتیجه مطلوب موجب خوشحالی و امیدواری … می شود اما نباید فراموش کرد که ما مامور به انجام تکلیف ایم نه نتیجه…

  ما در این جنگ نیز که مظلوم واقع شده بودیم موظف به دفاع از کیان اسلام و ایران بودیم. چه بسا چون امام حسین (ع) نیز به ظاهر مغلوب می شدیم یا تمام آنچه می داشتیم به تاراج می رفت، آیا حتی در آنصورت هم می شود این جنگ را بی نتیجه دانست؟

  مشکل به نظرم تلقی ما از نتیجه است

  آیا امام حسین (ع) که همگان و از هر کیش و مسلکی در اقصی نقاط عالم در سوگش و بر ظلمی که بر وی و خاندانش رفت می گرییم، جنگی بی نتیجه داشته؟

  آیا حتی می شود گفت شکست خورده؟

  ==============================
  اما نتیجه!
  ما دستاوردهای عظیمی در این جنگ ظالمانه داشته ایم
  ==============================
  ما در اين جنگ ابهت هر دو ابر قدرت را شكستيم

  ما در این جنگ تحمیلی و با جانفشانی شهدا و ایثارگران نظام مقدس اسلامی خود را تثبیت و حفظ کردیم

  ما در این جنگ نیروی نظامی خودمان را بازسازی کردیم

  ما در این جنگ و به برکت آن در بعد از جنگ سلاح‏های جدید ساختیم

  ما در این جنگ به تاکتیک‏ها و روش‏های جنگی تازه‏ای پی بردیم و با کربلای پنج و والفجر8 (عبور از رودخانه، عبور از شن زار، جنگ در باتلاق و نیزارو ….) یازده اصل به اصول جنگ های کلاسیک جهان اضافه کردیم

  ما در این جنگ پای کارآمدن نیروها و مردم و فرماندهی کل قوا را دیدیم

  ما در این جنگ واقعا احساس کردیم که چه مردم قانع و متعصبی داریم که از کشورشان چگونه دفاع می‏کنند

  ما در اين جنگ يک سانتيمتر از خاک کشور، يک بند از قانون اساسي و يک سر سوزن از اعتقادات کلان ملت را از دست نداديم

  ما در این جنگ به دنیا و 36 کشور حامی عراق ثابت کردیم که تجاوز به ایران کاری احمقانه و بی نتیجه است

  ما در این جنگ ثابت کردیم در مقابل 36 کشوری که با تزریق پول، ارائه اطلاعات دقیق از رزمندگان و تجهیزات ایرانی، اهدای تجهیزات پیشرفته، اعزام نیروی رزمنده و مستشار نظامی و …. با یاری دشمنمان جبهه ای واحد بروی ما گشودند، می توان ایستاد و پوزه همگی شان را به خاک مالید

  ما در این جنگ ثابت کردیم اگر چه قریب سیصد هزار شهید (در برابر یک میلیون کشته عراقی) بدست آوردیم (که معمولاً هم به اشتباه گفته می شود از دست دادیم!) اما در حقیقت کشور خود را با خون این شهدا بیمه کردیم، آنگونه که پس از آن دیگر هیچ ابدرقدرتی جرات تجاوز به ایران را هم نمی تواند داشته باشد

  ما در این جنگ ثابت کردیم همیشه تحریم، مانع پیشرفت نیست! اگر چه در برهه ای روند پیشرفت کشور رشد می کند، اما با مجاهدت می توان برای همیشه روی پای خود ایستاد

  ما در این جنگ ثابت کردیم نیروی رزمنده ی ما که 30 سال پیش موشک آر پی جی را نمی شناخت، امروز می تواند موشک ماهواره بر و حتی ماهواره بومی تولید کند

  ما در این جنگ ثابت کردیم که هر کشوری که یک وحدت منسجم و رهبر قدرتمند داشته باشد، می‏تواند روی پایش بایستد

  ما در این جنگ ثابت کردیم که اين جنگ هر روز براي ما بركتي داشته است

  ما در این جنگ ثابت کردیم که اين جنگ تمام نشده و روزي به آزادي قدس عزيز منجر خواهد شد آنچنان که امروز نتایجش را در جنوب لبنان دیده ایم

  ما در این جنگ ثابت کردیم آن حدیث معروف که «سيدي از قم قيام خواهد كرد و پرچم ولايت را برخواهد افراشت و شرق و غرب عالم كفرزدة پيش از عصر ظهور را به زبوني خواهد كشاند‌ و مقدمات قيام آل محمد(عج) را فراهم نموده و پرچم انقلابش را به دست با كفايت آن موعود امم (روحي و ارواحنا لتراب مقدمه فداه) خواهد سپرد» به تحقق پیوسته است

  ما در این جنگ دوست و دشمن خود، ملت و كشور و دين و مذهب خود را شناختيم

  تمام فراز و فرودهاي جنگ براي ما بركت بود. همان‌طور كه بعد از جنگ، حملة آمريكا به صدام، جنگ سي و سه روزه لبنان، پيروزي حماس در انتخابات مردم فلسطين، پيروزي شيعيان يمن در انتخابات مجلس آن كشور و…همه و همه نهايتاً به نفع انقلاب اسلامي بوده و هست و خواهد بود. اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  بقول پیرمرد، ما هيچ وقت و در هيچ يك از مراحل جنگ، پشيمان و نادم نبوده‌ايم و نيستيم

  پاسخ

 3. قربان شما که این همه زحمت کشیده اید ، کل این مطلب را یک پست می کردید ، در وبلاگ خودتان ، برازنده تر آنجا هم بود.
  به هر روی با خواندن کامنت شما رفتم به دوران دبیرستان و نطق های یک ربعی ناظم و مدیران که از مزایای زندگی در این محیط داد سخن می دادند. لابد فکر می کردند که ما خودمان متوجه نمی شویم که داریم در نعمت غوطه می خوریم. امروز شنیده ام دیگر در مذهبی ترین دبیرستان های کشور هم چنین نطق هایی نمی شود .
  فکر می کنم که از دیگر پست های این وبلاگ هم لذتی نبرید ، چون دیدگاه های مان زمین تا آسمان تفاوت دارد و از بلند اقبالی شما ، هم فکران شما اسب قدرت را سوارند.

  موفق باشید

  پاسخ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: