دور همی

جمهوری اسلامی به عنوان یک ایدئولوژی در بحران ست ، می پرسید چرا ؟ بفرمایید ، این هم دلیل :

https://i2.wp.com/danieljafari.persiangig.com/mokhtalet.jpg

مهم ترین جزء هژمونی یک رژیم ، حاکمیت اخلاقی ش است . اینکه معیار هایش توسط تک تک افراد جامعه پذیرفته می شود، یا به اختیار یا به اجبار.

https://i2.wp.com/danieljafari.persiangig.com/mokhtalet2.jpg

اما حالا رژیمی که اختلاط زن و مرد را سرچشمه گناهان می بیند ، با طیفی رنگی از عقاید رو بروست که به راحتی و در جلوی دوربین ، هژمونی ش را به چالش می طلبند.

https://i0.wp.com/danieljafari.persiangig.com/mokhtalet3.jpg

وقتی برداشت «فرد» ی که بخش اعظم تفکرات ش با ایدئولوژی رژیم مشترک ست و با این وجود، مهم ترین رکن سیاسی این نظام ، نماز جمعه ش را به شکل دلخواه و به صورت «دور همی» برگزار می کند ، یعنی جا برای این دو کمی تنگ شده است. یکی باید صحنه را خالی کند.

مشکل نظام ، بالاشهری ها و پایین شهری ها نیستند. بالایی ها مدافع وضع موجود اند ، از بی کفایتی راس هرم قدرت نان می خورند ، یا بهتر است بگوییم پلوخورشت می خورند. پایین شهری ها هم به یمن سیاست سانترالیستی نظام ، مانند اقوام بدوی در قرن بیست و یکم زندگی می کنند و در بازی سیاسی نقشی ایفا نمی کنند. در قرن بیست و یکم ، کسی که تنها 5 کانال تلویزیونی دولتی داشته باشد و روزنامه و اینترنت نخواند ، عنصری سیاسی نیست ، و در «شهروند» بودن ش هم باید شک کرد.

مشکل اساسی نظام ، با میان شهری هاست ، گرچه به لحاظ جامعه شناسی ، تا قبل از انتخابات نسبت به وجود شان ، تردید جدی وجود داشت. این هم از مضرات بستن جریان اطلاعات است که حتی از رقبای سیاسی تان هم بی خبر می مانید تا وقتی که دیگر خیلی دیر شده است.

شما چطور می بینید مسئله را؟

5 responses to this post.

 1. Posted by payam on ژوئیه 22, 2009 at 01:10

  خوب شما از کجا می دونید یک وقت خواهر و برادر هستند دیگه :دی میگم اون دختر اولیه چه نمازی می خونه.فکر کنم نماز اولیه :دی

  پاسخ

 2. در عکس اول ، احتمالاً اصلا ً خواهر و برادرند. اما مسئله خویشاوندی و نسبت فامیلی میان شان نبود. این مسئله را جوانان خیلی وقت پیش برای رهبران عقب افتاده شان جا انداخته اند که رابطه با جنس مخالف یک ضرورت است ، به دست و پا زدن «مشاوران خانواده» معممی که می آورند به برنامه های تلویزیونی دقت کنید.
  مسئله مورد اشاره ام ، این بود که شریعت اسلام ، حکمی بسیار دقیق و روشن در مورد خواندن نماز جماعت توسط زن و مرد دارد . حتی اگر نماز جماعت ، با حضور تنها یک زن و یک مرد برقرار شود ، زن می بایست در ردیفی عقب تر بیاستد ،و تفکیک صفوف زنان و مردان در نماز جماعت از ارکان و آداب تغیرناپذیر است: تا نظام حقوقی اسلام در نظام نماز ش هم منعکس شده باشد : زن همیشه از مرد کم تر است ، حتی در عبادت.
  روشن است که جوان ایرانی ، چه زن و چه مرد ، اصولاً قضیه را طور دیگری می بیند. او مرکز جهان است ، بنابراین ، دین هم امری شخصی ست و هم تغییر پذیر ، بنا به نیاز روز ، به قواره زندگی ش می دهد کوتاه یا بلند ش می کنند. تا به حال که همه ش کوتاه کردن در کار بوده.
  حالا لابد به دست و پا می افتند که در صدر اسلام هم زنان و مردان این طوری نماز می خوانده اند : یاد یک مصاحبه مهدی خلجی در کالیفرنیا خیلی سال قبل افتادم که جوانی پرشور و شریعتیست سعی داشت از ایشان فتوا بگیرد که دقیقاً چطور باید در دین اصلاح کرد وقتی مردم در رفتار اصلاح نشده اند. مهدی خلجی پاسخ داد : شما زیاد به دین کار نداشته باشید ، تجربه تاریخ می گوید که از اجزای یک جامعه ، دین آخرین جزیی ست که دچار تحول می شود ، وقتی مردم تغییر کنند ، دین برای بقا ناچار از تغییر ست.
  این تصویر به شدت با «دین شریف» و «دین برتر» متناقض ست ، ولی عینی و حقیقی ست.
  شاد باشید

  پاسخ

 3. Posted by payam on ژوئیه 22, 2009 at 12:22

  بله تغغیر پذیری اگر خود در موقع مناسب خود به خود انجام گیرد می توان دین را موفق دانست اما اگر فشار جامعه بخواهد عامل تغغیر باشد پس آن دین ارزشی ندارد.

  پاسخ

 4. به خلاف نظر شما ، من فکر می کنم که هیچ دینی در تاریخ چنین مشخصه ای را نشان نداده است ، مدعای مهدی خلجی هم ناظر به روند تاریخی دین ها بود.
  کافی است به روند ادیان تنها دو هزار سال اخیر بشر نگاهی بیاندازید تا متوجه شوید که تنها و تنها فشار فزاینده اجتماعی ست که دین را ناگزیر از تغییر می کند ، تا مردم هزار هزار کلیسا آتش نزدند ، رویزیونیسم مسیحی شکل نگرفت و انکیزیسون کلیسایی منسوخ نشد.
  با این حال ، سخن من تنها ناظر به واقعیتی تاریخی ست ، عمیقاً امیدوارم که در مورد اسلام ، خصوصا ً در شرایط ایران امروز ، وضع به گونه ای متفاوت از تاریخ پیش برود.
  شاد باشید

  پاسخ

 5. Posted by mohamad bi din on سپتامبر 21, 2012 at 18:14

  عكس دوميو دسكاري شدست..دختره رو با فتوشاپ به پسره نزديك كرده…عكس اول عكس دومو لو ميده…

  پاسخ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: