محمد قائد را بشناسیم

چرا باید از محمد قائد نوشت؟

دیروز دیدم که محمود خان فرجامی ، بالاخره روشی برای پیگیری فید های وبلاگ لوح پیدا کرده است. جایی که با اصرار و ابرام دهها خواننده بالاخره حاضر به روزانه نویسی شده ست.چند باری که اصرار نویسنده به جناب قائد شکل بی تابی گرفت ، با همان لحن با مزه ، به ما کنایه زد که از این بیشتر از من بر نمی آید.

پیشتر ، عبدی کلانتری نوشته ای جنجالی نوشت در باره قائد .بحث او این بود که قائد دیگر خسته شده ( یعنی قبلاً نبوده؟ ) که دنبال صغری و کبری چیدن برای توضیحات ش بنشیندو این وظیفه خواننده است که در یابد ارتباط منقطی تکه پراکنی ها را. در عین حال او را از گزین گویی هم مبرا دانسته بود ، و صد البته بهترین کلمه را برای توصیف نوشته هایش به کار برده بود : Counter intuitive در مقابل اما از استایل منحصر به فرد نویسنده هم ستایش شده بود. آن موقع برای قائد نوشتم که چه نشسته اید که بر سر شما دعوایی در گرفته در زمانه و وبلاگستان ، او هم باز به طنزی کنایی نوشت که بی شک 49درصد تقصیر بر گردن من است. با این همه هیچ وقت فکر نکرده ام که او بی تفاوت است.

برای شخص من ، قائد نماد رک نویسی ست . این قدر فرهنگ منحط نیرنگستان آریایی – اسلامی ( تعبیر از محمد قائد است ) ما در خودسانسوری پیچیده ، که روی مان نمی شود به افتضاح اخیر ، انتخابات نگوییم. تعذبی تاریخی که به دید من ، ناشی از فهم سطحی ما از تاریخ معاصر است. در این جا تنها محمد قائد است که بی عصبیت و بی انقلابی گری ، آنچه در 22 خرداد سیاه رخ داد را ، شیشکی اشباح می خواند : شوخی زشت که بیش از آنکه شکل کودتای مهندسی شده  داشته باشد ، بیشتر شبیه یک شیشکی طولانی پشت یک بلندگوی بی کیفیت عاریتی از میدان بهارستان است.

امروز در گوگل ریدر به نوشته ای آشفته بر خوردم از خرزو خانی که به وبلاگستان بر گشته است.پیشتر ، همیشه نوشته هایی را از او دیده بودم ولی این یکی واقعا ً سرشار از نفرت است ، فهم  ریشه این نفرت البته برای من یکی که خیلی اسباب کنجکاوی ست. بی شک لازم نیست کسی خودش را به زحمت بیاندازد و به کسی که فکر می کند نقشه روح ملت ها به معنی این است که روح ادیان ابراهیمی در کار است توضیح بدهد که مرحوم هگل هم لفظی برابر روح استفاده می کرد ، هم امروز هم در زبان آلمانی ( در انگلیسی هم وارد شده است ) از Zeitgeist استفاده می شود ، که به تقریب ترجمه شده به روح زمانه می شود ، به معنی این نیست که واقعاً پای روح نامیرا و شهادت دهنده در میان است. اما خوب این شکلی متنفر بودن از مردی که تمام آرزوی بنده این ست که از روی سبیل های پر هیبت ش ، لپ مبارکشان را بکشم ، کمی باعث جا خوردن مان شد.

قطعا ً من در جایگاهی نیستم که از محمد قائد دفاع کنم ، اوخود می گوید که سعی و تقلا در توجیه همه ، نشان از سبکی عقل است. اما فقط می خواستم بگویم که قائد نگاهی از بالا به شرق ندارد ، اصلا ً متصف کردن هر کسی به این مسئله ، پذیرش ضمنی این قضیه است که شرق درجه ای دون غرب دارد. این حرف تنها قائد نیست ، چالشی ست عظیم رو در روی تمام مشرق زمینان.

توصیف مفصل تر قائد بماند برای وقتی دیگر ، تا همین جای کار هم ، مسئله این خرزو خان ، خودش باعث می شود که عده ای بروند ببینند این قائد کیست که این همه علیه فرهنگ غنی آریایی توطئه کرده است. به قول مدیران روابط عمومی :

No Publicity is bad publicity

13 responses to this post.

 1. دانیل عزیزم سلام…بی نهایت ممنونم از لطفت و این که به وب محقر من آمدی و مطلب مرا خواندی و آن نظر عمیق و پرمغز را گذاشتی…عزیزم من هم مثل تو معتقدم که باید به روزی برسیم که برای هر اعتقاد نیازی به تحمل کوچکترین رنج هم نباشد تا چه رسد به مرگ!…در مجموع با هر انچه که گفته ای موافقم و باید مرا ببخشی که دیروز با یک نظر به وبلاگت متوجه عمق بینش و سطح دانشت نشدم…به هر حال از آشنائیت خوشوقتم و حتما به تو لینک خواهم داد که مدام پیشت بیایم..درباره این پست من از محمد قائد جز مطالبی در سایت روز و شاید گویا تا به حال مطلبی نخوانده بودم و اینطور شناختی از او نداشتم اما با خواندن مطلب تو حتما از این پس نوشته های او را دقیق و کامل پی خواهم گرفت…شاد باشی عزیز

  پاسخ

  • قربان آنطور ها هم که می فرمایید این وبلاگ آنچنان عمقی ندارد ، خلاصه حالا که لطف می کنید و تشریف می آورید ، مواظب باشید شیرجه نزنید!
   بنده هم از آشنایی خوش وقت شدم.
   محمد قائد را هم من اول بار در روز آنلاین شناختم و با تلاش و جد و جهد ، یک وب سایت عهد عتیقی یافتم که ظاهراً بیشتر مربوط به گاهنامه لوح است

   خواندن ایشان را به همه توصیه می کنم ، ورزشی روحی ست این مرد کم سخن.

   پاسخ

 2. خوشبختانه یا متاسفانه شیرجه زده شده بود قبل از توصیه شما!؟!…ضمنا لینک شدی دوست من!…لطفا زود به زود به روز کن که یکوقت با مخ نریم کف استخر…ضمنا لینک متقابل به خاطر متفاوت بودن فازها!؟الزامی نیست ولی از سر زدن و نظر دادنت آی خوشحال میشیم ما که نپرس…شاد وسبز باش عزیزم

  پاسخ

  • لطف کردید قربان ، تا به حال اصلاً از این بازی ها نکرده بودم ، تنها دیروز در پی دیدن لینک وبلاگ ام در یک وبلاگ دیگر ، بدان لینک دادم ، از شما چه پنهان اصلا ً نظر مساعدی نسبت به این قضیه نداشتم ولی دارم فکر می کنم زیاد هم بازی بدی نیست
   به شما لینک داده شد.

   پاسخ

 3. Posted by ali gholi on ژانویه 22, 2010 at 10:35

  man dar wikipedia search kardam bebinam in baba kist chizi peida nakardam. albateh site vey ra didam.in jur adamha donbal maskharekh kardan irani hastan bedun inkeh risheh yabi konan. hameh midanim chi hastim va eddeayee ham nadarim. vali chera injuri shodim niaz be tahlil darad va motaleh tarikh. aghay ghaed; az haman esmat bi hoviati mibarad (ein esm man keh avali tazi va dovomi torki ast.maghalat shoma dar bareh iq irani, cake park laleh,… hameh sat-hi ast agha vaght in sherover nist. vaghti bedanim ke az jondi shapur ta tehran ma daneshgahi nadashtim, ghabl az mashruteh maktab budeh na madraseh, dadgostary,… kubidan irani badbakht che komaki be shoma najibzadeh asemani mikonad? hamleh arab,tork, moghol,.. hameh ra bi haviat kardeh. aslan kol aryayeeha kheng, fased,… aya arab islami vah-shi bayad be aan hamleh konad? shahnameh in sanad meki maast va talash arab,tork,…dar kam asar kardan aan bifaydeh ast. bi khial.pls go http://www.bahrammoshiri.com and download audio mp3 and listen..

  پاسخ

  • برای کسی که به ایرانی بودن مفتخر است و مشکلات را کوچک می بیند ، کمی عجیب است که شما به فارسی نظر خود را ننوشته اید.
   این وبلاگ مدافع جناب قائد نیست ، در صورتی که نظری دارید به آدرس ای میل ایشان ارسال کنید.
   در مورد نوشته شما هم در مورد جناب قائد نیازی به نوشتن نیست که بنده موافقتی با آن ندارم
   موفق باشید

   پاسخ

 4. Posted by ابی on ژوئیه 1, 2010 at 10:08

  سلام دنیل

  هنوز سانسور نشدی؟

  هنوز چشات سبزن؟

  و 3 تا داداش داشتی؟

  و علمی بودی؟

  از نوابی و شیرپور و سبطالشیخ و خلیجی خبر داری؟

  پاسخ

  • سلام قربان
   خودتان را هم معرفی می کردید.
   اینجا سانسور شدنی نیست چون چندان دیده نمی شود.
   اتهام اول و دوم را قبول دارم ولی سومی را به شدت رد می کنم.
   خیر قربان ارتباط ام با تقریبا همه قطع شده است.

   پاسخ

 5. Posted by آرش on ژانویه 22, 2011 at 00:03

  انسان که پیر بشه روی….ش پروانه میشینه!-کنایه از پیری است(به جای نقطه چین هر عضو انسانی مونث ومذکر میتوانید بذارید!)بنظر حقیر قاید وشرکای کوتوله اشان با مسخره کردن این مردم وتاریخ کهنش، در روزگار فرود ما، خیانت میکنند چون اونوری نمینونن بنویسن و به مسایل بنیادی هجوم و نفله کردن کیک پارک لاله توسط اریاییها (ترک وعرب ومغول وافغانیهای مقیم ایران مستثنی هستند) میپردازند! گل بر سر تان! این معضل ماست یا کهریزک و..؟ جرات داری بنویس ! از هستی ساقط میشی؟ سایت میذارن برات؟…. ژست روشنفکریشان مضحک است! هر چه میکشیم از دست این ابلهان یخ فروش در زمستان است!
  جهت روشنگری برنامه های سرزمین جاوید از تلویزیون پارس هاتبرد (11317 عمودی)را روزهای دوشنبه/چهارشنبه ساعت 2300 ببینید.

  پاسخ

  • جناب آرش
   محمد قائد مزیتی انکار ناپذیر نسبت به همه رقبایش دارد ، اول اینکه حرف از مسلمات نمی زند، آن هم در زمانه ای که رقبا، بی استثنا (شامل شما و همفکران تان) حرف خود را خود حقیقت می گیرند و دوم، استفاده از زبان کنایه به شیوایی ست، در زمانه ای که کمتر کسی عنان زبان نگاه می دارد.
   برای بی اعتبار کردن ایشان ، اشاره کرده اید که مشکل ما کهریزک است، محمد قائد تنها چند روز پس از انتشار فجایع کهریزک، نوشته ای خواندنی منتشر کرد ، که با اشاره به قانونی مصوب ۴۰ سال پیش که آویزان کردن مرغ و طیور را هم از پا ، در انظار عموم ممنوع اعلام کرده بود،‌ تباهی این گروه را یادآوری کرده بود. نا آگاهی شما به نوشته های ایشان، مجوز دهنده به شما بابت توهین نیست. مسئولیت بر گردن محمد قائد یا من نیست که شما را از نوشته هایش با خبر کنیم وقتی که این نوشته ها مجانی بروی اینترنت در دسترس است.
   به قول یک وبلاگ نویس، من فن هیچ کس به جز مارادونا نیستم، ولی به شدت از کسانی که با اطمینان از موضوعی حرف می زنند که آشکار است از آن کم اطلاع اند بیمناک ام.

   پاسخ

 6. Posted by یاسر on ژوئن 18, 2012 at 06:09

  با سلام محد قائد تو کتاب ظلم، جهل و برزخيان زمين متاسفانه بعضی از اصول رو که خودش بیا ن کرده ونسبت به آن با دید انتقادی برخورد کرده نغض میکنه مثلا تویه قسمت شریعتی رو بخاطر استفاده از کلمات عامیانه وبازاری تو نوشته هاش مورد شماتت قرار میده ولی خود قائد تو ادامه کتاب بطور رندانه ای دکتر مصدق رو بزمجه خطاب میکنه وتازه خود واژه رند رو تو ادبیات ایران زیر سوال میبره در حالی که تو کل کتاب خودش از این ترفند زیاد استفاده میکنه

  البته در استاد بودن ایشان هیچ شکی نیست ولی نباید به خودش مجذوب نوشته ها وکلمات نویسنده شد

  پاسخ

  • حق با شماست. نبایستی بی چون و چرا از نوشته ای پیروی کرد. نوشته من در این باره نسبتا قدیمی است. با این حال نوشته جناب قائد در این فاصله زمانی برای من مفید بوده.

   پاسخ

 7. Posted by فرهاد on مه 20, 2014 at 11:49

  آیا ادبیات توهین آمیز و تحقیر آمیزی که محمد قائد مشخصا (و فقط! وگرنه از نظرش همه غیر ایرانی آریایی خوب هستند!) در مورد «ایرانی های آریایی» بکار میبرد توهین قومیتی و نژادپرستانه نیست؟ اگر نویسنده ای در هرکجای دنیا حتی همین ایران مدام در نوشته هایش بنویسد «نیرنگستان یهودی…» بنظر شما آیا بازهم او را با القاب روشنفکر، آزاد اندیش خطاب میکنن. اگر ایرانی بگوید من ایران را دوست دارم سریع میچسبانند که نژادپرست است اونوقت این توهین واضح نژادی هیچ اشکالی ندارد و باحال هم هست؟! بنظر من ریاکاری و خودشیفتگی و خودفروختگی بیش از هرچیز توصیف گر محمد قائد هست. یک مطلب در مورد کودتای 28 مرداد نوشته، از بالا تا پایین ایران و ایرانی و تک تک مردم ایرانی بد و بیراه و فحش و فضیحت گفته (کنایی البته!) فقط از دو طرف ماجرا تعریف کرده؛ امریکا -انگلیس و شوروی و حزب توده!!در کمال بیطرفی و کاملا تصادفی البنه!

  پاسخ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: