خوش خیالی صرف

ساز مخالف می نویسد :» اتفاقا چون اين كار را احمدي‌نژاد مي‌كند با مقاومت كمتري از سوي حوزه و نيروهاي سنتي مواجه مي‌شود به هميت دليل راه را براي دولتهاي بعدي‌ هموار مي‌كند.» ( اشاره ش به معرفی ورزای زن از سوی دولت احمدی ست.)

نکته کلیدی در این رابطه را با فهم  «دولتهای بعدی» خواهید فهمید. خوب است که آدم واقع گرا باشد ، حتی بهتر است که آدم توانایی وفق با شرایط زیست را داشته باشد . این را هم می شود فهمید که تلاش مخالفین دولتی دولت ( اصلاح طلب چی های حکومتی ) در حذف این زنان ، کاری بر خلاف منافع ملی ست. ولی این خوش خیالی صرف است که قرار است دولت های بعدی باشد. جالب است که به زبان فارسی می گویند ما آمده ایم که دوم خردادی دیگر در کار نباشد ، بعد دوم خردادی ها اصرار دارند که نه چرا هست.

کمی واقع بینی سیاسی به «امید» آسیب نمی زند. در مطلبی یک هفته مانده به انتخابات دور اول احمدی نژاد نوشتم که اینها آمده اند که بمانند و لفظ کودتا را به کار بردم ، بعد از 4 سال ، با وجود این همه فاجعه سیاسی ، باز هم عده ای اصرار دارند که روند دموکراتیک در ایران جریان پیدا خواهد کرد. فهم ش البته سخت نیست ، چون سیاسیون اگر به این معترف باشند که راه سیاست ورزی بسته است ، می بایست خود را بازنشسته کنند ، ولی در مضان اتهام عوام فریبی اند اگر وخامت اوضاع را یاد آور نشوند ، حداقل در میان آگاهان سیاسی.

6 responses to this post.

 1. Posted by ahwaztaxi on اوت 20, 2009 at 13:51

  Couldn’t agree with you more.

  But also maybe they believe in a democratic way because they don’t see or find any other approach.

  or don’t find anything else possible.

  even I can’t offer anything for this unpredictable people with such a high public idiocy.

  پاسخ

  • چیزی که این گروه خوش خیال متوجه نمی شوند ، این است که در قضیه حکومت هم ، این گروه خشن بر سر کار آمده، از قاعده ای که محمد قائد مدت ها پیش در مورد جامعه ایرانی تعریف کرده بود پیروی می کنند : تا وقتی پایین اوتوبوس ایستاده اند بر در می کوبند که آقا در را باز کن سوار شویم. وقتی خودشان سوار شدند مرتب به راننده غر می زنند که بابا مگه این اوتوبوس چقدر جا دارد که همینطوری می خواهی بقیه را هم سوار کنی
   شاد باشید

   پاسخ

 2. Posted by پیام on اوت 20, 2009 at 17:18

  برخی افراد که اینگونه می گویند خود در واقع عضوی از نظام اند,هیچ فعال سیاسی مستقلی تا کنون چنین بی مفهوم سخن نگفته و مردم نیز به نظر عاقل تر می آیند تا باور کنند.این اراجیف تنها در رسانه های به ظاهر منتقد که اجازه چاپ از طرف حکومت را دارند منتشر می شود و برای عوام فریبیست.

  چیزی که مهم بود این است که اگر مشارکتی در انتخابات امسال نبود آقای احمدی نژآد بدون اینکه کسی شکی در این روند کند مانند بار پیشین منتصب می شد در نتیجه خیلی چیزها که قبلا تنها دانشجویان و برخی قشر خاص با آن سر و کار داشتند هیچ وقت بر مردم آشکار نمی شد .حالا که به این رخداد می نگرم باور دارم اتفاقا کار خوبی کردند که با مردم رو راست تر شده و تقلب جانانه کردند که حتی زحمت برای دور دوم هم نباشد که خود عمق فجایع در ابعاد گوناگون را برای خیل مردم آشکار ساخت.نمی دانم فقط برای من است یا شما هم با وارد شدن به گوگل هر از چندگاهی دچار مشکل می شوید؟بعید نیست این ها فردا اینترنت را هم به کل قطع کنند!

  اما آن چیز که پس از این مقدمه چینی می خواهم بگویم این است که آیا شرکت در انتخابات مجلس که در پیش روست برای مردم نفعی خواهد داشت یا نه؟ بنده امیدی به شکاف بین اصلاح طلبان و اصولگرایان ندارم چون به هر حال خوب می دانند چگونه با هم کنار بیایند اما در راه این مبارزه نوعی جبر وجود دارد که باعث می شود با توجه به شرایط موجود تصمیم گرفته و عمل کنید.
  اما آنچیزکه باید بحث بسیار کرد آن است که در صورت معرفی کاندیدها از طرف جنبش راه سبز موسوی و تائیید صلاحیت آن ها باید در انتخابات شرکت کرد؟ از طرفی آینده موسوی خود درابهام است و اگر تا آن موقع بماند تایید شدن صلاحیتشان امری بعید.
  در صورت رخ دادن این مورد دو گزینه در پیش روست:
  1-حکومت تقلب خواهد کرد و دوباره هر که آنان خواستند وارد مجلس می شود,که این مطلوب من است چون زمینه برای موج بعدی اعتراضات و زیاد تر شدن شکاف ها و رادیکال تر شدن و ایجاد جنبش های مردمی فراهم می شود و همانند این دو ماه باز هم چهره رژیم رسوا تر می شود.

  2-رژیم اجازه ورود افراد را می دهد: در واقع اگر عاقل باشد چنین می کند,که هم مشروعیتی برای خود دست و پا کند و هم کمی سر به سر نمایندگانی بگذارد که در اصل همانند دوران خاتمی با توجه به سیستم حاضر, کاری از دستشان بر نمیاید.

  اگر می دانستم قرار است شرایط اول پیش بیاید همه را تشویق به مشارکت می کردم و اگر دوم آن ها را از حضور منصرف می ساختم.حضور در روند انتخابات هرچند نمایشی باشد به خودی خود بد نیست,مبارزه باید همراه با خرد و تاکتیک باشد.

  به هر حال باید در مورد این سوال به سختی فکر کرد.

  پاسخ

  • قربان به قدر فهم من ، و به قول مسئولین این افتضاحی که نامش را انتخابات گذاشتند ، دوران جدیدی آغاز شده است. قرار نیست که هیچ کاندیدایی حتی اندکی میانه رو ازین پس فرصت یابد که مشارکت کند. این را آینده نشان خواهد داد ولی قراین که چنین می گوید ، اقلاً تا چهارسال آینده.
   متاسفانه حکومتی که شعار بر سر کار آمدن ش استقلال بود، به دلایلی غیر ملی و بیشتر منطقه ای ( برسر مذاکره یا معامله بزرگ با غرب ) این انتخابات را افتضاحات کرد. اگر موفق شود که دیگر باید انتخابات آزاد ( حتی به فرم نیم بند ) در ایران را به فراموشی باید سپرد. اگر هم موفق نشوند ، نتایج وخیمی به انتظار ایران نشسته است.

   پاسخ

 3. دوست من با نگاه تیزبین و آینده نگر خودت به افق هائی نگریسته ای که هم اکنون بسیار دور به نظر می رسند و اظهارنظر در مورد آنها، آن هم چنین قاطعانه و جزمی، بسیار دشوار است. اگر از من بپرسی خواهم گفت که روند تحولات در حال حاضر به حدی سرعت دارند که اگر همینطور ادامه پیدا کنند ، جامعه ی ما تا رسیدن به انتخابات چهار سال آینده ریاست جمهوری و حتی تا دوسال دیگر و انتخابات مجلس، هزار بار چرخ خورده است!!…بنابراین می توانم بگویم که تمام شقوق احتمالات در نظر گرفته شده در نوشته تو و نظرات دوستان را باید در کنار احتمالات متعدد دیگر قرار داد(مثال: یکی این وسط پیدا شود و راننده اتوبوس را نفله کند یا اصلا راننده اتوبوس خودبخود سکته بزند و بمیرد!؟…احتمال است دیگر!….آنوقت آیا براحتی می توان برنامه را_ نقشه فرضی کودتاچیان را عرض می کنم_ پیش برد ؟…آیا براحتی می توان از میان سوارشده های ردیف اول کسی را تعلیم رانندگی داد و پشت رُل نشاند؟!…آن هم در مقابل چشمان خشمگین بیرونی هائی که دارند درب بسته اتوبوس را از بیخ! و از بن در میاورند وآنها هم نه فقط مدعی سوارشدن بلکه حتی مدعی رانندگی هستند؟!) و این تازه یک احتمال است…..اما دانیل عزیز ای کاش نگاه تیزبینت را بر روی تحولات خیلی نزدیکتر متمرکز می کردی و تحلیل های داغ و خواندنیت را از اعماق آنچه در همین روزها می گذرد، رو می کردی…مثلا همین که به نظرت این «رسا»ی کذائی اصلا پا می گیرد که بخواهد دو یا چهار سال دیگر کاندیدا معرفی کند؟…یا این که آیا حکومت خواهد توانست مثل همیشه زیز بار تابوشکنی کروبی و کروبی ها کمر راست کند و زیر سبیلی رفع خطر نماید یا اینکه این تو بمیری از اون تو بمیری های قبلی (برای حاکمیت) نیست؟!…خیلی دلم می خواست بدانم آدمی مثل تو در مورد این «چیز»ها چی فکر میکند؟

  پاسخ

  • قربان عبور سریع این لحظه ها ، که شک ندارم «تاریخ» خواهند شد و تنها ما آن را زیستیم تا بعداً بازگویه ش کنیم ، هر ذهنی را به جنبش وا می دارد . اما ترجیح من این ست که با اندکی فاصله و با دوری جستن از اوضاع ملتهب ، تلاش کنم که بدور از احساسات اوضاع را دوره کنم. بنابراین فکر می کنم اینکه به آینده ای میان مدت نگاه کنیم ، اقلا ً ما را از قید التهابات روزمره می رهاند. تجربه مشابه این مسئله بعد از دوره اول ریاست احمدی بود ،وقتی که چشم بر هم گذاشتم و دیدم که شش ماهی ست به طنز میان مایه جناب نبوی دل خوش کرده ایم و مرتب مزخرفات این تازه وارد تازه کار را دست مایه لطیفه می کنیم ، این تنها انرژی فکری مان را هدر می دهد.
   در باب اینکه من احتمالات دیگر را در نظر نگرفته ام ، باید بگویم احتمالاً من نتوانسته ام مسئله ام را درست مطرح کنم : من اصلاً پیش بینی نکردم ، تمام پست من ، ناظر به این واقعیت درک شده است که گروهی که حاکم هستند ، هم قسم شده اند که ردی از حاکمیت مردم بر مردم باقی نماند. هیچ جا نخواهید یافت که نوشته باشم در این تلاش ، موفق خواهند شد. اصلا ًاجازه بدهید یکی دو روزی فکر هایم را جمع کنم و روی دیگر سکه را هم شرح بدهم.
   خلاصه بگویم ، در ایران امروز ، مرزهایی فکری درنوردیده شده است که قابل قیاس با هیچ یک از رقیبان ما در منطقه نیست ، ملت به عبارتی درس چند سال خوانده را یک شبه در امتحان شهریور پس داده و آن هم با چه نمره ای.
   شاد باشید.

   پاسخ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: