زیارت نامه

جای همگی خالی امروز از طرف همگی تان نایب زیاره شدیم.

سر کلاس اپیدمیولوژی استاد هندی الاصل ولی بانمک گفت که چه کسانی می دانند که در ساختمانی که داریم درس می خوانیم ،‌آلکساندر فلمینگ پنی سیلین را کشف کرد؟ من دست ام را بالا بردم. بعد گفت چه کسانی به آزمایشگاه ش در طبقه دوم ساختمان رفته اند. من دستم ام را پایین بردم. حقیقت روز اول که دیدم با هیجان برای هم کلاسی ها تعریف کردم ولی نمی دانستم که امکان بازدید برای عموم آزاد است.

کلاس درس ما در بیمارستان سن مریز (St. Mary’s) که شهرت ش را بین عموم از محل تولد دو شاهزاده انگلیسی به دست آورده است. در حالی که این ساختمان قدیمی ،‌محل اتفاقی بس عظیم تر بوده است : کشف پنی سیلین.

بر ِ خیابان پرد ، در محله پدینگتون لندن ،‌در تابستان ۱۹۲۸ جناب فلمینگ موفق به کشفی تصادفی شد که توسط خیلی ها بزرگترین کشف قرن نام گرفت.

پرونده:Faroe stamp 079 europe (fleming).jpg

داستان را بارها خوانده بودم ولی شنیدن ش از دهان پرستار بازنشسته بیمارستان لذتی دیگر داشت : من و دوست ام که حسابی بهمان برخورده بود که نمی دانسته ایم می شود آزمایشگاه جناب فلمینگ را بازدید کرد ،‌در وقت ناهار و نماز رفتیم و ورودی را پیدا کردیم وقتی زنگ زدیم و جوابی نگرفتیم به دنبال نوشته های روی دیوار مسیر را دنبال کردیم و بعد از گذشتن از چند راهرو بالاخره به راه پله ای رسیدیم که در آخرین طبقه ش یک اتاق سه متر در سه متر پیدا کردیم که یک سری پوستر درش بود. راست ش را بخواهید اندکی مایوس شده بودم . آدم حس امامزاده رفتن داشت که هیچ چیز اوریجینال نیست.

از میانه راه پله ،‌ خانمی مو سفید پیدایش شد و گفت شما بودید در زدید؟‌ما هم گفتیم بله . او هم هدایت مان کرد به دو طبقه پایین تر تا تور را از ابتدا برایمان شروع کند.

خلاصه با کمک کلید پرستار سابق وارد اتاقکی پنج در چهار متری شدیم که به یکی از پاب های محله پدینگتون مشرف است. وسط اتاق را یک نرده کشیده بودند و خانم رفت پشت نرده ایستاد کنار همه بند و بساط جناب فلمینگ و خودش با آب و تاب مشغول توضیح زندگی و خدمات فلمینگ شد و از غر زدن به پرستاران این روز ها هم فروگذار نکرد.

حال من یکی دیدنی بود. البته مدال نوبل جناب فلمینگ می بایست در همان اتاق در یک قفسه شیشه ای محقر می بود ولی ظاهرا مدیر موزه برده بودش در اسکاتلند برای نمایش که زادگاه جناب فلمینگ هم هست.

همه چیز طوری چیده شده بود که انگار مرد لاغر و کم حرف ،‌همین نیم ساعت پیش برای خوردن قهوه ای ترک ش کرده است. حتی کتاب هایی روی میز باز بود و صفحه ای در مورد انواع قارچ ها باز بود. کت سفید رنگ ش هم مانند لباس شوالیه ها به دقت تا شده روی چهارپایه بود ( فلمینگ بعدا لقب شوالیه گرفت ).

خلاصه ما که حسابی احساساتی شده بودیم. یک حال روحانی بهمان دست داده بود. در طبقه آخر هم یک اتاق کوچک با ظرفیت ۵ نفر است که ویدیوی ۱۲ دقیقه ای شامل صحنه های دریافت جایزه نوبل و مراسم تقدیر دوک ادینبورو از دکتر فلمینگ نمایش داده می شد آن هم روی تلویزیون سی آر تی و ویدیو کاست.

خلاصه همه چیز محقر بود. اما این هیچ چیز از شکوهش نمی کاست. دکتری تازه کار که به دلیل نداشتن فامیلی مهم علی رغم شاگرد اول شدن در کالج لندن نتوانست جراح شود ،‌سر از دپارتمان تازه تاسیس باکتریولوژی بیمارستان سنت ماریز در می آورد و یک روز که نمونه هایش را اوت می کند متوجه می شود که اطراف یک نمونه «آلوده» به قارچ ،‌رشد باکتری متوقف شده. بی شک هزاران بار این اتفاق افتاده بود ،‌ولی چشم شکاک فلمینگ لازم بود تا این رابطه را کشف کند.

گرچه شش ماهی طول کشید تا فلمینگ در ژورنال پاتولوژیست های لندن مقاله ای منتشر کند و بقیه را از این کشف باخبر کند. همین طور حدود ده سالی زمان لازم بود تا روش هایی ابداع شود که عصاره این قارچ را جدا کنند و پنی سیلین تولید کنند. اما قدم اول را دکتر خجالتی و کم حرف برداشت. او و دو همکار دیگرش بعدا علاوه بر سیل تقدیر نامه ها و یادبود ها هر سه موفق به دریافت نوبل شدند.

امیدوارم که قسمت بشود که لندن بیایید و از این مکان دیدنی بازدید کنید. ما که حسابی دخیل بستیم . می توانید از همراه نداشتن هیچ عکس از زیارت مان بفهمید که چقدر تحت تاثیر بودم.در حقیقت مدتی مدید بود که چنین از دیدن مکانی به هیجان نیامده بودم.http://clounaghscience.files.wordpress.com/2009/03/main_fleming.jpg

برای اینکه عظمت کشف فلمینگ را متوجه شوید باید بدانید که در زمان وی بیماران در یک سوم از جراحی ها جان سالم به در نمی بردند ،‌از عفونت پس از عمل. امروز این رقم چیزی کمتر از ۱ درصد است.آن هم به دلایل متفاوت دیگر. تخمین زده می شود صدها هزار نفر مصدوم جنگ جهانی دوم به کمک پنی سیلین این اسکاتلندی و همکار انگلیسی و آلمانی ش زندگی دوباره یافتند.

هر بار که سرما خوردید یا برای شما آنتی بیوتیک نسخه شد یاد اتاق کوچک آزمایش و چهره فکور فلمینگ بیوفتید تا حس ما را در آن اتاق متوجه شوید.

در مورد فلمینگ بیشتر بدانید

باز هم بیشتر بدانید

One response to this post.

  1. Posted by پیام on نوامبر 12, 2009 at 21:08

    خیلی مطلب جالبی بود دکتر جان,تحت تاثیر قرارگرفتم.انشاالله قسمت بشه بیایم زیارت .
    بیشتر از این پست ها بدهید,با تشکر.(در ضمن لپ استاد هندی تون رو هم بکشین بگین گوگوری مگوری)

    پاسخ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: