با یک تیر چند نشان زدن

ملیک کیلان ستون نویس مجله فوربس در مقاله ای به این موضوع پرداخته که چطور تغییر رژیم ایران ، چهره جهان را دگرگون خواهد کرد. این نوشته با نوشته دیگر در ارتباط تنگاتنگ است به دلیل اینکه تنها مبتنی بر تحلیل نویسندگان ش نیست و وقایع و رخداد های اطراف را مد نظر دارد و از این جهت به باور من در خور توجه است. برگردان فارسی این نوشته را در صورتی که می توانید بازنشر کنید قصد ام این بود که یک توضیح کوتاهی در مورد برداشت ام از پست قبلی بنویسم که حالا موکول ش می کنم به بعد از این مقاله :

با خود تصور کنید که تغییر رژیم ایران چطور به واقع می تواند دنیا را متحول کند. چندین مانع پر گره و غیرقابل تفوق در یک ضرب برداشته می شوند.بیایید منافع ش را مرور کنیم. این منافع به حدی در خور هستند که می توانید مطمئن باشید که پرزیدنت اوباما و مشاورین ش به قدر کافی برویشان فکر کرده اند.

همانطور که رضا کهلیلی در نوشته اخیرش اشاره کرده است ، ناوگانی عظیم نظامی متشکل از ایالات متحده ، اسرائیل ، فرانسه و آلمان و بریتانیا به سوی خلیج فارس در حرکت اند. آیا ما در آستانه جنگ هستیم ؟ زمان بندی بهتر از این نمی شد. دولت های سنی منطقه از سایه گسترش یابنده تهران به وحشت افتاده اند. آنها متلمسانه منتظر مداخله غرب هستند. آنها احتمالا حتی در تامین هزینه مالی ش هم همراهی خواهند کرد ، همانطور که در جنگ اول خلیج چنین کردند. دولت اوباما می تواند با کمک گرفتن از این جنگ ، نگاه ها را از رسوایی نشت نفت و بلاتکلیفی در افغانستان منحرف کند. اصلا به قضیه این طور نگاه کنید : به ازا هر نقطه مثبتی که با تغییر رژیم حاصل می شود ،یک نقطه منفی فرضی وجود دارد که با ادامه رژیم بقا خواهد یافت ، شاید پرزیدنت گزینه ای پیش رو نداشته باشد.

خوب اگر ایران تغییر پیدا کند دنیا چطور متحول می شود؟

-خط پشتیبانی افغانستان :دیگر هر شلوغی در قرقیزستان یا بستن پایگاه نظامی امریکا توسط ازبکستان باعث سکته استراتژیک نمی شود. ایران همسایه استان های غربی و عاری از طالبان افغانستان می شود. با یک رژیم همراه در تهران ایالات متحده می تواند جنگ افغانستان را به صورت مستقیم از خلیج فارس و از خلال ایران تغذیه و پشتیبانی کند.

-پایان منت کشی از مسکو :روسیه حق وتویی قدرتمند در رابطه با پایگاه های پشتیبانی ایالات متحده واقع در کلونی های شوروی سابق دارد. روسیه هر بار که تلاش می کنیم بمب اتمی ایران را مهار کنیم اسلحه ای بر شقیقه مان می گذارد. با وجود ایرانی متحول شده ، می توان به روسیه نه گفت. در نتیجه از لهستان تا گرجستان ، دولت های بسیاری قادر خواهند بود از حمایت ایالات متحده برخوردار شوند تا از سلطه روسیه نهایتا خلاصی یابند.

-حضور هسته ای : خطر بمب اتمی ایرانی از میان می رود و در پی اش آینده ای که دول خاورمیانه از ترس ش شروع به خرید های هسته ای می کردند هم برچیده خواهد شد.

-عراقی آزاد تر : تصاویر آزاردهنده رفت و آمد سیاست مداران شیعه و کرد عراق به تهران برای رهنمون گیری پایان خواهد گرفت. تهران مداخله در امور عراق را پایان خواهد داد. تعداد ماشین-بمب های انفجاری در عراق کاهش خواهد یافت از جمله به این دلیل که ترس اقلیت سنی عراق از ایران کاهش خواهد یافت.

-لبنانی آزادتر: حزب اله به معنی دولتی در دولت دیگر بس است. در حال حاضر ایران از طریق مزدوران حزب اله ش یک مرز مشترک بسیار دوردست با اسرائیل دست و پا کرده است. خم ابرویی از تهران کافی ست تا حزب اله با اسرائیل وارد جنگ شود و لبنان بی ثبات تر شود و خیابان های خاورمیانه در تب اعتراض بسوزد.

-اسرائیلی امن تر و غزه ای آزاد تر: حمایت رژیم تهران از حمس درغزه و حزب اله در لبنان مناقشه در فلسطین را ادامه خواهد داد و به تندرو های اسرائیلی دلیلی برای امتناع از صلح می دهد.

-نف ارزان تر: با از میان رفتن تحریم ها ، زیر ساخت های ایران می تواند نوسازی شود و منابع نفتی با شدتی بیشتر به دنیا پمپ شود. در غیاب تهدید دایمی ایران برای بستن تنگه هرمز ، قیمت نفت ثباتی قابل پیش بینی پیدا می کند.

– آسیای میانه ای آزادتر: منابع نفت و گاز فراوان آن سوی دریای خزر بالاخره راهشان را به دنیا از طریق ایرانی آشتی پذیر می یابند. دسترسی آسیای میانه به غرب از طریق ایران و روسیه کاملا قطع شده است ، این دو کشور موقعیت استراتژیک شان را طوری تنظیم کرده اند که -ستان های استقلال یافته فقیر و وابسته بمانند. آذربایجان مجبور شد خط لوله مدور و گران قیمت باکو – جیحان را برای دور زدن این موقعیت بکشد. قزاقستان و ترکمنستان همچنان برای انتقال نفت خود از لوله های روسیه پول پرداخت می کنند. همه این ها عوض خواهد شد.

– قدرت امپریالیستی : توان سطله گرانه روسیه با افت قیمت های نفت و همین طور افزایش مراودات تجاری اسیای میانه با غرب کاهش خواهد یافت.مداخله مسکو در امور خاورمیانه – فروش اسلحه و ساخت تاسیسات هسته ای در سوریه – به مقادیر پیش از جنگ عراق کاهش پیدا خواهد کرد.

– ایرانی بالاخره آزاد: مردمان ایران شاید می بایست از میان آوار خرابه ها دوباره کشورشان را بسازند و بهای جنگ را با خون و دارایی ها تا مدتی محاسبه کنند ، همانطور که عراقی ها کردند. ولی آنها ، بالاخره بعد از مدت ها ، راهی باز به سوی آزادی خواهند داشت. آیا بهتر است که بوسیله فجایع جنگ آزاد شویم یا سرکوبی تمام ناشدنی و نا امید کننده و شکنجه را تحمل کنیم؟

ما غربی ها خوش شانس هستیم که مجبور به انتخاب بین این گزینه های دشوار در سرزمین مان نیستیم. ما به دیگران در طول تاریخ کمک کرده ایم که چنین تصمیمات دشواری را بگیرند. یا حداقل دوست داریم این طور فکر کنیم. آیا جنگ عراق قابل احتراز بود؟ ما بی شک تا دهه ها در موردش بحث خواهیم داشت.اما می بایست پذیرفت که رویارویی با ایران به مراتب غیر قابل اجتناب تر و ضروری تر از عراق است. می بایست به خاطر بسپاریم که مصیبت چنین جنگ هایی به وسیله رهبران خود آن کشور ها که مردمان شان را سرکوب می کنند ، دیگران را تهدید می کنند و ثبات منطقه را تهدید می کنند به وجود می آید. این آیا تعریفی دقیق از رژیم تهران نیست؟

با اوضاع کنونی پرزیدنت اوباما می تواند اتحاد های جهانی را به نفع غرب – و همین طور ایالات متحده – معطوف کند و ریاست جمهوری ش را با رویارویی مستقیم با ایران تقویت بکند. عدم رویارویی به زیاده روی بی برنامه جلوی ایران تعبیر خواهد شد. می توانیم به فهرست بالا یکی دیگر – احتمالا بسیار تعیین کننده -هم بیافزاییم که معمولا هیچ وقت  صحبت ش نمی شود.قارچ یک بمب هسته ای ایرانی در تنگه هرمز می تواند آسیب به مراتب بیشتر به آنجا و به خطوط نفتی دنیا در مقایسه با قدرتی که امروز رژیم مدعی ش است وارد کند. فروپاشی اقتصادی تا سالیان ادامه خواهد داشت. اگر شما پرزیدنت بودید چه می کردید؟

اصل مقاله

15 responses to this post.

 1. چقدر دردناک و ترسناک و در عین حال واقعگراست این تحلیل

  پاسخ

 2. Posted by پیام on ژوئیه 2, 2010 at 08:32

  دردناک شاید باشد اما بیشتر شبیه قصه است. من فکر نمی کنم همه چیز به این راحتی ها باشه. امریکا هم نمی تونه روسیه و چین رو به همین راحتی دور بزنه

  پاسخ

  • پیام جان قصه بیشتر می تواند ترسناک باشد تا دردناک.
   چند سالی هست که این جور تهدیدات را می شنویم ولی بر هیچ کسی پوشیده نیست که روند این تهدیدات مرتب افزایشی بوده است و نگرانی من این ست که همان بلایی به سر مردم ایران بیاید که بر سر مردم هیروشیما آمد . نه از قارچ اتمی ، بلکه مردم هیروشیما شاهد بمباران هر روزه کشورشان بودند و در نهایت وقتی امریکا انولا گی را بر سرشان پرواز داد ، مانند همیشه گفتند که این هم یکی مثل قبلی هاست.
   حواس انسانی به همه محرک ها عادت می کنند. چون ادمی تمایل دارد میان غوغا هم الگوی ثبات بیابد.

   پاسخ

 3. Posted by پیام on ژوئیه 2, 2010 at 16:32

  حالا می شه در این مورد یه مطلب بنویسید و بگید چه مسائلی شما رو به این سمت می بره که این دفعه با دفعات قبل متفاوت است؟ هرچند رسانه های دنیا یه جورایی ژست جنگ گرفتن اما شاید این مسئله برای ترساندن رژیم ایران باشه؟

  در ضمن ، به نظر من وبلاگتون بد شده ، هم طراحی و هم این فونت کوچیک که اصلا نمیشه خوندش

  پاسخ

  • بله حتما چنین قصدی دارم. تنها کوتاه اشاره کنم که در ابتدای مقاله هم نوشتم این دو نوشته دارای اطلاعات بسیار حیاتی هستند مربوط به رخداد های اخیر و صرفا نظر نویسنده اصلی مقاله نیستند.

   در مورد وبلاگ هم اتفاقا خواستم یک پست نظرسنجی بگذارم و بپرسم که نسبت به قالب قبلی چطور به نظر می رسد. حقیقت این ست که الان بروی سرورهای خود وردپرس هستم و در حال یادگیری . کسی را هم ندارم که این کارها را برایم انجام بدهد برای همین تلاش می کنم که به مرور بهبود ش بدهم. نقدا بگردم در تنظیمات ببینم کجا فونت را بزرگ کنم

   پاسخ

 4. Posted by Maverick on ژوئیه 4, 2010 at 02:36

  I personally hate current regime in iran… but as an american who has iranina blood… I couldn’t stand the western countries wreck our motherland like iraq… and turn iranina to savages after 2500 years civilization… i will be ready to leave US to iran to defend my land… why should we bow to western countries and get exploited?…. why should we lose our dignity jsut hust in dream of freedom and democracy…. if this war happens i’ll do my best to save my people…. i expect you to be the same otherwise you dont deserve to be proud of our history….

  پاسخ

  • Dear Maverick
   I urge you to reconsider your position. I don’t think Iranians with dual nationality could be useful in the event of war in Iran. but they can do a lot outside to minimize the suffering of people.
   I promise you ,that in the event of war, not even a single soldier would resist the occupiers.
   The war, if eventually occurs, would have nothing to do with freedom and democracy. this would be a war to save the western world from a notorious regime, or at least it will be what western media would picture it.
   Iran is being exploited for over a quarter of century and you don’t seem to be offended at all.
   don’t expect me to do the same, since i never claimed to be proud of my history. in fact the history of this country has very little to be proud of
   but the future of this land is no doubt bright
   regards 

   پاسخ

 5. Posted by ساسان on ژوئیه 4, 2010 at 02:56

  بله متاستفانه کشور ما دارد به سمت جنگ می رود. اما واقعا چه می توان کرد؟؟ در سایه مواضع آبکی و منفعلانه رهبران جنبش «سبز» و تاکید بیمورد بر بنیانهای غلطی مثل «راه امام»! و در کنار آن خشونت مفرط حکومت و در نتیجه ناامیدی تدریجی مردم ایران از هرگونه اصلاح از درون حکومت، آیا راه دیگری نیز هست؟؟

  پاسخ

 6. Posted by رامین on ژوئیه 4, 2010 at 09:31

  من به درست یا غلط بودن این تحلیلها که از دید خارج صورت گرفته کاری ندارم. ولی از دید داخلی برای من کاملا واضحه که هزینه حمله آمریکا بسیار کمتر از هزینه ادامه این حکومته.
  یک مثال ساده: زمانی که آمریکا به عراق حمله کرد، تا انتهای تسخیر بغداد و سرنگونی حکومت، کلا ۸ نفر غیر نظامی کشته شدند. حالا شما شروع کنید بشمارید که از زمان انتخابات گذشته تا به حال چند نفر غیر نظامی کشته دادیم؟!!

  پاسخ

 7. سلام رضا عزیز….وب پر محتوایی دارید
  با اجازه شمارو لینک کردم
  pooona.wordpress.com

  پاسخ

  • پونا خانم ، مفتخر کردید وبلاگ را به لینک تان. بابت نام هم اشتباه چندان فاحش نبود. این وبلاگ در دست تعمیر هست قالب ش و برای همین باید یادم بماند بعدا کسانی را که لینک داده بودند و همینطور شما را اضافه کنم.
   پاینده باشید

   جناب رامین ، قرار بر این گذاشتم که نظر شخصی ام را در نوشته ای جداگانه اینجا بنویسم که دیشب در میانه کار رهایش کردم و چه خوب شد چون بازخورد نوشته ها تازه امروز منعکس شده. کوتاه بگویم که این حقیقتی هولناک است که از زبان ایرانیانی داخل ایران که بسیار هم در زندگی ظاهری موفق اند و نه فقیر اند و نه بی سواد و به قول معروف همه چیز برای باختن دارند شنیده ام.

   جناب ساسان ، همانطور که نوشتم قرار بر این گذاشتم که نظر شخصی ام را بنویسم که اگر نوشته شما جنبه سوالی داشته باشد از من، می بایست نوشته ام را بخوانید چون تا حدودی پاسخ خواهد داد. موفق باشید

   پاسخ

 8. انگار دچار یه اشتباه فاحش در اسمتون شدم…
  I’m sorry

  پاسخ

 9. Posted by احمد on ژوئیه 18, 2010 at 06:16

  خدا چقدر این غربی ها شوت تشریف دارن
  یکی بگه شما برین مشکلات خودتون رو حل کنین ، مابقی دنیا پیشکش

  این ها مقاله ننویسن سنگین تره حداقل آبرو خودشون رو نمی برن

  الا ان حزب الله هم الغالبون

  پاسخ

 10. […] خطر جلب کند ، در نوشته های دیگر این وبلاگ هم (‌اینجا و اینجا و اینجا) چنین هدفی دنبال می شود و تا اینجای کار با مانی […]

  پاسخ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: