متافیزیکِ جادو

اخبار روزانه ایران از رمال و جن گیر و کف بین ورم کرده است. ایضا از آدم هایی مذهبی که با حالتی ترسخورده، از باطل بودن این روش ها حرف می زنند. ظاهرا کسی از مذهبیون، منکر اثرگذاری این روش ها نیست، تنها از اینکه دست نااهل افتاده شاکی اند.

اگر فکر می کنید که هراس اسلام گرایان از جادو چیز یگانه ای است، سخت در اشتباهید، خالق هری پاتر، جی کی رولینگ،‌علی رغم اینکه بارها تاکید کرده که یک مسیحی مومن است، از سوی ریز و درشت کلیسا و مومنین متهم به ترویج خرافه و جادو شده، بله درست خواندید، نویسنده کتاب کودکان متهم به ترویج خرافه! اما این همه اش نیست، جوزف رتزینگر، که امروز به نام پاپ بندیکت می شناسندش، پیش از رسیدن به این منصب الهی، در اظهار نظری گفته بود که کتاب های هری پاتر، «باعث فساد در ایمان مسیحی» و مضر به مبانی مسیحیت است.

از کنار هم گذاشتن این دو، نتیجه ای مشکوک می توان گرفت: مومنین یا باور دارند که جادو، به اندازه ایمان در امور دنیوی موثر است، یا اینکه به خوبی توجه دارند که هر دو به یک اندازه بی اثر است. در هر دو صورت، رفتارشان قابل فهم است: اگر رقیبی به قدرت سلک ما در میدان باشد، ممکن است مومنین از راه بدر شوند، و در حالت دوم ، اگر جنس دیگری در بازار باشد، توان تشخیص مومنین بالا می رود.

ایرادی که بسیاری از روشنگران جریان نو الحادی به باورمندان می گیرند، زندگی کردن با دو مجموعه کاملا متناقض از ارزش هاست: برای محک زدن کتاب کودکان، می شود گفت که حرف زدن از هرچیزی ممکن است منجر به واقعیت پیوستن اش بشود، به خدای ادیان ابراهیمی که می رسیم اما، پیش از حرف زدن درباره اش، وجودش فرض گرفته شده است. تفریح مردم با قضا و قدر(کف بینی) نام اش می شود «جادو»، توضیحاتی مفصل درباره جن و آداب و رسوم و رگ و ریشه اش می شود «متافیزیک». در هر مطالعه جدی انسان شناسی، خویشاوندی ادیان با خرافه پرستی و جادو گری و آیین شمنیسم، پیش فرض گرفته می شود، در حالی که آشکارگویی چنین حرف هایی در سرزمین مومنین عواقب خطرناکی دارد.

در بازگشتی به زندگی روزمره ایرانیان، می شود پرسید که حرف پاپ با نماینده ولی فقیه ای که می گوید که رییس دفتر ریاست جمهوری، از طریق ریاضت کشیدن به نیروهایی رسیده چقدر تفاوت دارد؟ شاید پاپ بر خلاف عموزاده های سامی مسلک اش این قدر عزت نفس دارد که ترس اش را از «جادو» پنهان کند.

این مطلب پیشتر در خودنویس منتشر شده است.

2 responses to this post.

  1. Posted by Zahra on ژوئیه 23, 2011 at 01:35

    بعضی از افراد، به واقع سخت مخالف کف بینی، فال، سحر و جادو، جادوگر و سحر کردن انسانها، در زندگی خود می باشند. گاهی اوقات، اتفاقاتی در زندگی چنین انسانهایی می افتد که، به مانند سحر و جادو می باشد و هرگز قابل باور نمی باشد. البته! این بدان معنی نیست که، این یک حقیقت است .اما اگر کسی بتواند تمامی خصوصیات شخصی ، فکری ، عقلی ، اجتماعی ، فرهنگی و … فردی را، کاملا تغییر دهد که، ابدا قابل باور نمی باشد، آیا به نظر نمی آید که، این شخص همانند یک جادوگر عمل کرده است؟ حال چگونه این قابل بحث است که، فردی تحت تاثیر شدید این شخص قرار گرفته است ؟ آیا این به معنای سحر شدن توسط شخصی که، به روشهای خاص خودش یک ساحر است، نمی باشد؟ بزرگان، همیشه از ساحران به عنوان موجودی حسود، بدجنس، بد ذات، خبیث، خودخواه و بی رحم که، همیشه همه چیز را به صورت مطلق، برای خودشان میخواهند و بس. آیا در این دنیا ،ابدا و اصلا چنین افرادی وجود ندارند؟ البته! برای شخصی دانا و آگاه که، تحت تاثیر عمیق یک فرد ساحر، قرار میگیرد باید بیشتر متأسف بود.

    پاسخ

    • نوشته شما را به حساب شوخی بودن می گذارم. به قول هیوم، وقتی یک اتفاق غیر قابل باور برایتان افتاد، همیشه از خود سئوال کنید : آیا بیشتر امکان دارد که قوانین طبیعت به نفع (یا ضرر) من معلق شده باشند یا اینکه من دارم اشتباه می کنم؟ کدام محتمل تر است: اینکه کسی خطای باصره یا فهم پیدا کرده باشد یا اینکه قوانین طبیعت دچار اختلال شده باشند؟

      پاسخ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: