آفرینش باشکوه

«وقتی مردم از من می پرسند آیا خدا خالق کائنات است، من به آنها پاسخ میدهم که سئوال شان بی معنی است. پیش از بیگ بنگ، زمان وجود نداشته است، پس وقتی هم نبوده که خدا در آن به آفرینش کائنات بپردازد. این پرسش مثل پرسیدن مسیر برای رسیدن به لبه زمین هست. زمین کروی است، لبه ندارد، پس جستجو کردن لبه اش هم بی معنی است.

ما هر کدام مان آزاد هستیم که به هر چه می خواهیم اعتقاد داشته باشیم، و نظر من این است که ساده ترین پاسخ این است که خدایی وجود ندارد. هیچ کسی خالق کائنات نیست، و کسی هم سرنوشت اش را هدایت نمی کند. این باعث یک درک عمیق در من می شود: اینکه احتمالا بهشت و زندگی پس از مرگی هم در کار نیست. ما تنها همین عمر را برای زندگی کردن داریم تا از نقش شکوهمند کائنات محظوظ بشویم، و برای این موضوع، من بسیار خشنودم.»

استیفن هاوکینگ

5 responses to this post.

 1. با این‌که با بند دوم موافقم ولی حس می‌کنم استدلال بند اول چفت و بست مناسبی نداره. فکر می‌کنم در حکمت متالیه یه مطالبی هست در مورد محاط بودن خدا بر زمان و مخلوق بودن زمان که «هو الأول والآخر» یا در نظر گرفتن بهشت و جهنم به صورت نوعی جهان موازی که «ان جهنم لمحيطة بالكافرين».

  پاسخ

  • مهدی
   این جمله نقل قولی است از برنامه ای که جناب هاوکینگ آماده کرده که بر اساس کتاب اخیرش ، The Grand Design است. از قضا همین امروز پای نقل قولی که دوستی لطف کرده بود و از این نوشته در فیس بوک گذاشته بود در گرفت حول همین موضوع بی پایان بودن زمان و البته محاط بودن خداوند. البته مطمئن نیستم چیزی که شما نوشتی دقیقا همان بحث باشه، ولی دست کم در مورد محاط بودن خدا بر زمان، بهتر هست اگر امکان اش هست اصل بحث را بخوانی، چون من سواد فیزیک ام واقعا کم است و به قولی Scientifically illiterate به حساب می آیم.

   اگر هم صفحه این دوست بروی شما بسته است، می بایست بگویم که اضافه کردن خدا به معادله کمکی به ساده تر شدن اش نمی کنه ، بلکه اون رو بی جهت پیچیده می کنه. در منطق اصلی هست به نام تیغ اوکم. این اصل می گوید همیشه از حداقل متغیر ها برای توضیح پدیده ها استفاده کن. محاط بودن خداوند تنها تعریف رو از خدا پیچیده تر می کنه نه اینکه چیزی رو واضح بکنه. به علاوه اینکه بر طبق نسبیت عام اینشتین، زمان و مکان در امتداد یکدیگر اند، پس وقتی به بیگ بنگ می رسیم، و هر دو یکی می شوند، دیگر حرف زدن از زمان بی معنی است.
   بحث جهان های موازی و تشابه شون با بهشت و جهنم هم به نظرم هم ظلم به الاهیات مسلمانان هست و هم به فیزیک کوانتومی و نظریه ریسمانی. تفسیر قرآن از بهشت و جهنم دست کم بسیار فیزیکی و به بیانی زمینی است، و از همه مهم تر، در آینده ای نامعین رخ خواهد داد، در حالی که جهان های موازی بر می نهد که جهان های با مختصاتی احتمالا بسیار متفاوت از ما، یا بسیار شبیه به ما، اما نه کاملا از جنس دنیای ما، وجود دارند که البته احتمالا هیچ وقت قابلیت این را پیدا نخواهیم کرد که با آنها تماس پیدا کنیم. انصاف بدهید که این تعریف با تعاریف قرآن منطبق است؟

   پاسخ

 2. سلام علیکم.
  ***
  اگر نسخه ی پی دی اف کتاب گراند دیزاین را در اینترنت سراغ داری، لطفاً به من بفرست. من حدود یک سال (؟) گشتم ولی نیافتم در اینترنت.
  ***
  حرفهای سطحی، از فیزیکدانی بزرگ.
  بیگ بنگ، نظریه است. حتا اگر قطعی شود، نظریه ی بیگ بنگ، نمی گوید «علت» بیگ بنگ چیست. می گوید در زمان صفر یا بسیار بسیار نزدیک به صفر، جرم و حجم و چگالی ی جهان فلان مقدار بوده. این که مادّه ی موجود در زمان متناظر با بیگ بنگ، از کجا آمده، بنده ندیدم نظریه ی بیگ بنگ چیزی درباره اش بگوید.
  نیاز داشتن جهان به خالق، ربطی به بودن یا نبودن «زمان» ندارد. جهان چه ازلی باشد چه ازلی نباشد، در نزد فیلسوفان خداباور که خدا را واجب الوجود و علت العلل و قادر و عالم و بسیط و … (کاری به الاهیات ندارم) می دانند، جهان نیاز به خالق دارد.
  ***
  در صورت تمایل توجه کنید به گفت و گوی من با یوسف ثبوتی:

  گفت و گو با دکتر یوسف ثبوتی درباره ی سخنان دکتر استیون هاوکینگ
  دوشنبه 29 شهریور ماه سال 1389 ساعت 14:46
  بسم الله الرحمان الرحیم.
  (بنده در http://seyyedmohammadi.blogsky.com/1389/06/15/post-40/ در تاریخ پانزده شهریور 1389 مقاله ای در وبلاگم نوشتم با عنوان «چون گرانش هست ، پس جهان می تواند از هیچ خلق شود!!!».)

  گفت و گوی تلفنی ی سیدعباس سیدمحمدی و دکتر یوسف ثبوتی (اخترفیزیکدان، متولد 1311)، یکشنبه، بیست و هشت شهریور 1389:
  ــ سیدعباس سیدمحمدی:
  آیا اطلاع دارید اخیراً در رسانه های خارجی و در رسانه های ایران سخنانی از پروفسور استیون هاوکینگ نقل کرده اند، که گفته می شود این سخنان، از کتابی است که به تازگی هاوکینگ با همکاری ی یک فیزیکدان دیگر نوشته است؟ قسمتی از این سخنان این است که
  God did not create the universe and the «Big Bang» was an inevitable consequence of the laws of physics
  و
  Because there is a law such as gravity, the universe can and will create itself from nothing
  ــ دکتر یوسف ثبوتی:
  چیزهایی شنیده ام.
  هاوکینگ کیهان شناس است. حرفی که می گوید، خیلی متفاوت با حرف بسیاری از دانشمندان نیست. می گویند هر چیزی را در طبیعت بررسی می کنند، مطابق با یک نظم انجام می گیرد، و این که این نظم را چه کسی به وجود آورده است، برایشان مهم نیست. از قرن هجدهم نوزدهم دانشمندانی گفته اند پدیده های طبیعت به دست یک تعداد قانونهای علمی پیش می رود و نیاز به دخالت دادن مفهوم خدا نیست.
  ــ سیدعباس سیدمحمدی:
  من گمان می کنم این قسمت از سخنان هاوکینگ (یا همکار او در تألیف کتاب) که
  God did not create the universe and the «Big Bang» was an inevitable consequence of the laws of physics
  اصولاً حرفی «علمی» نیست، که بخواهیم از دید علمی با آن موافقت یا مخالفت کنیم.
  ــ دکتر یوسف ثبوتی:
  بله. همین طور است. حرف «علمی» نیست.
  ــ سیدعباس سیدمحمدی:
  کل جهان که جای خود دارد. آیا حتا یک الکترون فسقلی از «هیچ» ایجاد می شود؟
  ــ دکتر یوسف ثبوتی:
  الکترون خیلی فسقلی نیست. جزء خشتهای اولیه ی آفرینش است. کم تلقی نکنید الکترون را.
  ــ سیدعباس سیدمحمدی:
  ببخشید. منظورم بد نبود.
  ــ سیدعباس سیدمحمدی:
  اما این جمله که
  Because there is a law such as gravity, the universe can and will create itself from nothing

  ظاهراً حرف علمی است. بفرمائید نظرتان درباره ی این جمله چیست. آیا درست است؟ آیا امکان اثبات تجربی یا امکان نفی تجربی دارد؟
  ــ دکتر یوسف ثبوتی:
  این که تئوری ای داشته باشیم، که صرف ِ داشتن جاذبه، دنیا را به وجود بیاورد، هنوز حرف مبهمی است. من تا به حال در کتابهای فیزیک و جامعه ی فیزیک چنین چیزی ندیدم و در متون فیزیک چنین حرفی که مورد قبول قاطبه ی فیزیکدانان هم باشد ندیدم.
  البته هاوکینگ را به عنوان یک فیزیکدان نباید دست کم گرفت.
  و معلوم نیست حرفش قابل قبول باشد یا نباشد. تازه اگر هم درست باشد، چیزی نیست در [رویتر یا] وبسایت تابناک یا تلویزیون بیاید.
  این جمله به عنوان یک خبر در رسانه های عمومی از هاوکینگ نقل شده و به صورت مطلب علمی و با شرح و بسط در مجلات فیزیک با جزئیاتش ندیدم که آقای هاوکینگ چه گونه می گوید جهان از هیچ ایجاد شده است یا از هیچ ایجاد می شود. حتا اگر درست باشد که ایشان چنین گفته، خود ِ جاذبه، لابد چیزی است که وجود دارد. خود ِ جاذبه که هیچ نیست. پس گرانش بوده. پس نمی توان گفت «هیچ بوده» و «از هیچ ایجاد شده». به دلیل معلوم نبودن شرح و جزئیات علمی، من این مطلب را خبری پیش پا افتاده تلقی می کنم و برایم نه اهمیت فلسفی دارد و نه اهمیت علمی.

  ــ سیدعباس سیدمحمدی:
  اصولاً ماهیت خود نیروی گرانش و ماهیت خود جرم، به درستی برای فیزیکدانها شناخته شده است؟
  ــ دکتر یوسف ثبوتی:
  در فیزیک خیلی چیزها را نفهمیدیم. میزان معلوماتی که داریم خیلی کمتر از مجهولاتمان است. به خصوص وقتی انسان در مورد کیهان صحبت می کند. با وجود امکانات و تکنولوژی ی فعلی که داریم، اطلاعات ما از کل کیهان بسیار ناچیز است. وقتی می گوئیم «کیهان»، چه تصوری از این کلمه در ذهنمان است؟ کل آن چیزی که قابل مشاهده است؟ قسمت ناچیزی از آنچه که قابل مشاهده است؟ قسمت قابل توجهی از آنچه که قابل مشاهده است؟ خود کلمه ی «کیهان»، و تصوری که از آن داریم، [دقیق] معلوم نیست از چه صحبت می کنیم.
  هرچه تکنولوژی ی ما دقیقتر شده، ابعاد کیهان و ناشخته های کیهان، بیش از حد تصور ما بوده. بنابراین خیلی نباید آنچه را که فکر می کنیم درست است آن را قطعی ی محض تلقی کنیم. بسیار محتاط باشیم.
  ــ سیدعباس سیدمحمدی:
  خواندم شما جائی فرموده بودید فیزیکدانها متواضع هستند.
  ــ دکتر یوسف ثبوتی:
  گفته بودم فیزیک دیسیپلین متواضعی است. فقط از چیزهایی [خاص] صحبت می کند و مشاهداتش را می تواند تکرار کند و علت موفقیتش هم این است که خود را محدود به ضابطه و انضباط کرده و فراتر نمی رود.

  نوشته شده توسط سیدعباس سیدمحمدی | چاپ یادداشت | 1 نظر

  پاسخ

 3. If you torture data sufficiently, it will confess to almost anything.
  -Fred Menger

  پاسخ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: