کفرگویی به مثابه حقوق بشر

بعد از مدت ها اخبار نگران کننده، از دست اخباری که نشان می داد کشورهای واپسگرایی چون پاکستان با جلب حمایت دست راستی های اروپایی و امریکایی، موفق به انتشار اعلامیه هایی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در محکومیت «توهین به مذاهب» شده بودند، این بار اخبار مسرت بخشی از کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد شده می شود:

مطابق تصریح این کمیته، حق کفرگویی و توهین به اعتقادات دیگران، جزو حقوق بشر است. این کمیته می گوید قوانینی که کفرگویی را محکوم می کنند در تناقض با قوانین جهانی حقوق بشر است.  این کمیته از ۱۸ متخصص تشکیل شده است که قوانین کشورها را با منشور جهانی حقوق بشر، میثاق بین المللی حقوق شهروندی و سیاسی ICCPR و دیگر حقوق پایه ای بشر انطباق می دهند. بر خلاف اعلامیه های پر سروصدای شورای حقوق بشر که بار قانونی ندارند، نظرات این کمیته در حقیقت تفسیر کننده میثاق های بین المللی در رابطه با حقوق بشر است و برای ۱۵۶ کشور عضو، الزام آور است.

در کشوری چون ایالات متحده امریکا با اکثریت مسیحی، پرسش منطقی همیشه این باید باشد که چطور اکثریتی از «حرف» های یک اقلیت این طور خون شان به جوش می آید؟ اگر به واقع اینطور که آنها می گویند، اکثریت اند، نباید نگرانی از به قدرت رسیدن بی خدایان داشته باشند. واقعیت این است که مذهب و دین، در تمام تاریخ ابزار سلطه بشر بر بشر بوده اند، هیچ کسی برای رضای خدا تلاش نمی کند. با رشد کهکشانی بی مذهبی در همه جهان، طبقه مستقر نسبت به از راه رسیدن گروهی احساس خطر کرده و برای همین در عین اکثریت بودن، نگران مورد توهین قرار گرفتن است! امری که همیشه در دموکراسی ها، برای اقلیت ها یک موضوع و معضل است. در دموکراسی ها همیشه قرارداد هایی در نظر گرفته می شود که اقلیت ها حقوق اساسی شان را به بهانه توافق اکثریت از دست ندهند، پس تصریح اینکه توهین به مذاهب، حق بشری همه است، منطقی تر است تا تصویب اعلامیه هایی در تقبیح اقلیتی که اکثریتی را مورد تمسخر قرار می دهند. مثل اینکه اکثریت، خیلی هم از جایش مطمئن نیست که این قدر نازک دلی به خرج می دهد.

این نوشته پیشتر در خودنویس منتشر شده است.

2 responses to this post.

  1. Posted by صنم on دسامبر 22, 2011 at 20:42

    از بین رفتن خدا در جامعه واقعا حکومتها رو از خیلی جهات متزلزل میکنه… باید هم خداباورها بترسن و سلطه گری کنن

    پاسخ

    • مذهب وسیله کنترل کردن دیگری است وقتی شما هم به اندازه دیگری از موضوع بی خبر هستید ولی ترجیح می دهید با پیش کشیدن خدا، خود را محق جلوه بدهید. کار دولت ها همیشه با حضور خدا ساده تر است در نادیده گرفتن حقوق انسان های تحت حاکیمت شان.

      پاسخ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: