تحریم بانک مرکزی

غائله توطئه ترور سفیری که مطابق اسناد ویکی لیکس، از ایالات متحده خواسته بود «سر» مار را قطع کند، تا سخنرانی دیروز ریاست جمهوری ایالات متحده در کنار رهبر کره جنوبی که به این کشور سفر کرده بود، چیزی در حد دعوای میان دو دشمن قدیمی بود. یک مقام دولتی، ایران را متهم به کاری کرده که مقامات دولتی و نظامی ایران با تفاخر همه جا از ارتکاب اش سخن می گویند، این ور اسم اش را «تروریسم» می گذارد و آن سو اسم اش صدور انقلاب و بیداری اسلامی است، و مطابق قانون اساسی ایران، وظیفه هر دولتی ست که بر سر کار باشد، مصالحه طلب و معامله جو، یا اصولگرا و محافظه کار. حتی وقتی وزیر خارجه کلینتون هم به موضوع ورود کرد،‌ می شد گفت جدالی لفظی است برای دور تازه تحریم هایی بی رمق. اما ریاست جمهوری امریکا با سخنرانی اش، خود را طرف دعوایی کرده که راه میانه ای ندارد، یا می تواند به جهان ثابت کند که چنین جرمی توسط دولت ایران، به عنوان عضوی از جامعه ملل، صورت گرفته و رضایت ملل را برای قدم بعدی جلب می کند، یا اولین شکست بزرگ سیاست خارجی اش را متحمل خواهد شد. بلافاصله بعد از سخنرانی پرزیدنت، دولت ایالات متحده می گوید تحریم بانک مرکزی ایران در دستور کار است، تحریمی که بیش از یک سال است توسط «آیپک» در خواست می شود و آگوست گذشته ۹۰ سناتور آمریکایی درخواست اش را تقدیم رییس جمهوری کردند. اگر فکر می کنید که تحریم بانک مرکزی هم یک چیزی ست در ردیف تحریم های بی بخار قبلی، دوباره فکر کنید، رژیم عراق با همه سبعیت و تعرض و نقض حقوق همسایگان اش، بانک مرکزی اش تحریم نشده بود، پیش از حمله نظامی اما، بهانه جور کردند و بردند و تحریم کردند. تحریم بانک مرکزی، ایران را از درآمد نفت اش محروم می کند.

واکنش جامعه وب فارسی برایم جالب بوده است، تقریبا هیچ کسی تلاش نمی کند واقعیت را قبول کند، اینکه ایران متهم به نقض آشکار قوانین و معاهدات بین المللی شده است، آن هم توسط تنها دولتی که امکان اعمال قانون های بین الملی را علیه اش دارد. همه در حال غلط گیری سناریوی هالیوودی اند و لابد انتظار دارند که دولت ایالات متحده بعد از مدتی عذرخواهی کند و حرف اش را پس بگیرد. دلیل قانونی حمله نظامی به عراق، سلاح هایی بود که هرگز کشف نشد،‌اگرچه در آن زمان، دلایل قانع کننده ای وجود داشت که احتمال وجود شان را تقویت می کرد. مهم ترین دلیل، تنفر عمومی و بی اعتمادی فراگیر نسبت به دیکتاتور خونریز عراق بود،‌امروز نیز مهم ترین دلیل، نه یکی از دهها برنامه های خراب کاری که سپاه قدس و دیگر آدم کش های دست آموزش از دهه هشتاد میلادی در لبنان و یمن و عربستان و پاکستان اجرا کرده اند، بلکه مجموعه اطلاعاتی ست که همه انگشت ها را به سمت دردسرجویی ایران نشانه می رود. وب فارسی لابد از الان دارد این حرف ها را می زند که بعدا که ایران به مانند عراق سال ۲۰۰۶ حمام خون راه افتاد بگوید دیدید ما که گفتیم!

یک گزینه این است که دولت اوباما تا عبور از گردنه جمهوری خواهان در انتخابات ۲۰۱۲، مشغول تحریم بانک مرکزی بشود، و ۲۰۱۳ را که بسیاری از استراتژیست ها زمان دست یابی ایران به قابلیت اتمی اعلام کرده بودند، زمان برخورد با ایران قرار بدهد. اگر در این بازه زمانی، دولت بعث سوریه هم سقوط کند، شانس این گزینه بسیار افزایش می یابد. دوباره تکرار می کنم، اوباما تا به حال وارد بازی سیاست خارجی نشده است که از آن بازنده بیرون آمده باشد. از دستور تیراندازی به گروگان گیران سومالیایی در خلیج عدن، تا عدم حمایت از جنبشی که بعدش نام سبز گرفت، تا اعلام صریح درخواست کناره گیری بن علی، مبارک، قذافی و حالا اسد، در هیچ عرصه ای بازنده نبوده،‌اگرچه ریسک هایی که پذیرفته،‌ بسیار سنگین بوده اند. یک راهش این است که همچنان احساس مان را نسبت به سناریوی هالیوودی که احتمالا نتیجه کم تجربگی فرنگی کاران سپاه است نشر بدهیم،‌راه دیگرش شاید این باشد که از عواقب چنین سناریویی بنویسیم.

8 responses to this post.

 1. Posted by رایا نشانی on اکتبر 15, 2011 at 10:06

  شما ابتدا در خصوص تاثیر گذاری وب فارسی بر سیاستمداران ایران و آمریکایی بنویسید تا بعد بشود این سئوال را مطرح کرد که این وب نویسان فارسی نگار چرا این خطر را جدی نگرفته اند یا چرا گیر داده اند به سناریوی هالیوودی.

  پاسخ

  • سیاست مداران کاخ سفید به قدر کفایت به وب فارسی توجه می کنند ولی آنقدر عاقل هستند که آن را برابر همه ایران نگیرند. هدف این نوشتار تشویق وب فارسی به دست به سوی سیاست مداران خارجی دراز کردن نیست، اگرچه شاید روزی چنین چیزی لازم بیاید. این نوشته اتفاقا تلاش می کند نشان بدهد شاید آن قدری وقت باشد که مردم خود این گره کور را با دستان خود بگشایند.

   پاسخ

 2. درود
  تحریم بانک مرکزی را از این به بعد بطور جدی دنبال میکنم و پیش بینی نمی توانم بکنم اما مقایسه ی ایران با پیش از حمله به عراق بسیار بجاست . آیا دیگر ملت های اروپا یی با تحریم بانک مرکزی موافق هستند من فکر میکنم تاثیر تحریم صنایع وابسته به نفت میبایست تاثیر بیشتری در درآمد های نفتی گذاشته باشد و همینطور جلو گیری از فربه شدن قاچاق چیان منطقه و همینطور تحریم علیه تبلیغات حکومت مثل همین پرس تی وی یا شبیه به این نظرتون در مورد این تاکتیک چیه ؟

  پاسخ

  • درود
   من تصور می کنم سنبه از ابتدا هم پر زور است. دلیل اینکه ایالات متحده جمهوری اسلامی را بابت جنایاتی از این سنگین تر مواخذه نکرد و سیاست سکوت را در پیش گرفته بود، این بود که بنا بر برخورد با ایران نبود. امروز اما وضع فرق کرده است. احتمالا از همه تاکتیک هایی که فرمودید استفاده خواهد شد تا مطمن شوند روز رویارویی نهایی، کمترین هزینه را برای ساقط کردن رژیم بپردازند.
   من به جد فکر می کنم ایران بدون دخالت مردم اش، در مسیری جنگی تمام عیار گام بر می دارد. بر همه دلسوزان است که به جای التماس کردن به مردم برای هواداری از رژیمی که نمی خواهند، موجبات انتقال مسالمت آمیز قدرت را فراهم کنند

   پاسخ

 3. من یه فکر دیگه هم دارم و اون چین و روسیه ست که آمریکا در همین حد بمباران مناطق هسته ای ایران و کشاکش تحریم باشه و دو کشوری که نام بردم درهمین هفته ی پیش با هم توافق کردن و با طرح ایجاد دمکراسی در آسیا عرصه را به آمریکا تنگ تر کردند و با تمام مشکلاتی که آمریکا در داخل کشور خود دارد دیگر نتواند همین موضوع که خود سالها ست دنبال میکند با شکست مواجه شود و همین طور مسئله اقتصادی چین چیز کمی نیست و با سرمایه گذاری در کشورهای بهران زده ی اروپایی اعتبار زیادی کسب میکنه که با اقتصاد حال آمریکا قابل مقایسه نیست .و آیا آمریکا با محور جنگ در این زمان تاثیری بر ملت کشور خود دارد یا نه و منافع جنگ عراق با همین موضوع سلاح هسته ای و جنگ فرسایشی با طالبان در افغانستان تا چه حد توان توجیه دارد ؟ اسرائیل در این زمان و بعد از غیبت پوتین کجای این جریانات است ؟
  سئوالات تمامن میتواند با این پست شما رابطه داشته باشد.

  پاسخ

  • موافقم که پرسش های شما مرتبط است. ولی من پاسخی برای همه شان ندارم. روسیه را زیاد جدی نمی گیرم چون تا همین مقداری هم که در جهان جدی اش می گیرند بابت علاقه ای ست که آمریکا به حفط شان نشان می دهد. به زبان دیگر با دوپینگ ایالات متحده در عرصه بین الملل این جایگاه را دارد. چین، و به زودی هند، دو بازیگر جدی عرصه بین الملل خواهند بود، اما با مطالعه اندک ام، به نطرم نیامد هیچ کدان شان علاقه ای به مداخله در طرح خاورمیانه ایالات متحده داشته باشند.
   به علاوه دقت بفرمایید که ایالات متحده بخش اعطم نیروی نظامی اش برای 2013 سرنوشت ساز آزاد خواهد شد. کماکان فکر می کنم هدف کوتاه مدت از طرح موضوع ترور، تحریم بانک مرکزی ست. قصد روضه خوانی ندارم، اما تحریم بانک مرکزی عراق، نرخ مرگ و میر نوزادان را در 7 سال، چهار برابر کرد و به رقم باور نکردنی 1 در 10 تولد زنده رساند.

   پاسخ

 4. Posted by محمد on اکتبر 19, 2011 at 22:12

  فکری خوب ، دانشی وسیع و قلمی قوی داری . ولی بذار بگم :»مرسی به این همه اعتماد به نفس»

  پاسخ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: